Mondo on sõja algusest lähetanud Ukrainasse üle 140 tonni humanitaarabi. See teeb Mondost ühe suurima humanitaarabi lähetaja Eestist. Esimene saadetis läks teele 5. märtsil, sealt edasi on humanitaarabi veokid väljunud regulaarselt 2-3 korda nädalas. Peamised saadetised on olnud toit, hügieenitarbed, madratsid, tekid-padjad, generaatorid, päikesepaneelid, akupangad, veepuhastamise tabletid jne. Kõik saadetised on jõudnud Mondo Ukraina partnerorganisatsiooni Vostok SOS ladudesse, kust need on edasi toimetatud Ukraina kõige kriitilisematesse piirkondadesse - Luhansk, Donetsk, Harkiv, Kiiev, Tšernihiv, Zaporižžja, Sumõ, Dnipropetrovsk. 

Kõikidesse nimetatud piirkondadesse on humanitaarabi lähetamine põhjendatud, sest turg ei toimi seal tavapäraselt - toidu- ja esmatarbekaubad pole saadaval. Piirkondades, kus poodides on veel teatud kaupu saada, on hinnad väga kõrged või on ostukogustele seatud piirangud. Paljud inimesed ei saa liikuda toidu ja ravimite järele, sest tavapärased transpordiühendused on katkenud või on tee poodi ebaturvaline.

Ida-Ukrainat hästi tundev Vostok SOS kasutab humanitaarabi Ukraina siseseks jaotamiseks mitmeid viise. Osad kaubad saadetakse inimesi Lääne-Ukrainasse toonud ja tühjalt tagasi sõitvate evakuatsioonirongidega ida poole. Humanitaarabi viiakse ka suurte veokitega üle Ukraina võimalikult kaugele itta, kust edasi transporditakse väiksemate autodega paikadesse, kus tavapärane kaubandus ei toimi. Kasutatakse ka vabatahtlike abi. 

Asulates, kus elektrivarustus on katkenud või heitlik, on kiireloomuline vajadus generaatorite järele. Viimase nädala jooksul on Mondo lähetusel Ukrainasse jõudnud 27 generaatorit. Nii varustab üks generaator elektriga pommivarjendit Severodonetski koolimajas, kaks jõudsid Tšernihivi linnahaiglasse nr 2 ning lisaks jõudsid generaatorid ka Harkivi, Luhanski, Donetski ja Sumõ piirkondadesse.

Mondo suunab humanitaarabi lähetamise kõrval rahalisi vahendeid ka otse Ukrainasse. Vostok SOSile tehtud ülekandeid kasutab organisatsioon evakuatsiooni transpordi korraldamiseks, toidukaupade hankimiseks piirkondades, kus maksed toimivad, samuti toetab Mondo Vostok SOSi kõnekeskuse tööd, mis jagab infot evakueerimiste ja turvaliste põgenemismarsruutide kohta, võtab vastu abipalveid ja vahendab majutusinfot koostöös kohalike omavalitsustega. Psühholoogilise nõustamise online kõneliine toetab Mondo nii annetustest kui ka käimasolevate arengukoostöö ja humanitaarabi projektide raames. 

“Ukraina abivajadus on jätkuvalt suurem, kui rahvusvaheline kogukond suudab pakkuda. Vajadused mitte ei kahane, vaid ainult kasvavad ajas. Piirkondades, kus on toimunud või toimumas lahingutegevus ei ole inimeste esmavajadused kaetud. Mondo abi jõuab tänu Vostok SOSile just nendesse piirkondadesse. Peame enda kui humanitaarabi organisatsiooni kohustuseks seista selle eest, et mitte ühtegi elu lisaks ei kaotataks Ukrainas seetõttu, et kellelgi puudus ligipääs toidule, puhtale veele või soojale magamisasemele. Me ei tohi sel juhtuda lasta. Mondo jätkab humanitaarabi andmist seni, kuni on vajadusi, mida suudame katta ning meil jagub annetatud rahalisi ressursse,” ütles Mondo humanitaarabi suuna juht Triinu Ossinovski. 

Mondole on sõja puhkemisest alates annetatud 1,47 miljonit eurot, millest üle poole on sihtotstarbeliselt kasutatud. Mondol jätkub rahalisi vahendeid humanitaarabi lähetamiseks veel ca üheks kuuks. Mondo on humanitaarabi lähetamisel teinud koostööd Eesti ettevõtetega. Mitmed ettevõtted on pakkunud oma kaupu tasuta ning toetanud tasuta transpordiga. Suurema osa humanitaarabist on Mondo ostnud. 

Mondo jätkab rahaliste annetuste kogumist sõjas kannatanud inimeste toetamiseks Ukrainas. Annetusi saab teha:

Pangaülekandega: sobivas suuruses ülekande saab teha MTÜ Mondo annetuskontole SEB pangas: EE491010220099409013
Pangalinkide kaudu: SEB, Swedbank ja Paypal pangalingid on leitavad Ukraina heaks kampaanialehelt
Annetusliinide kaudu: 9000380 – 5€, 9000381 – 10€, 9000382 – 50€
Püsiannetajaks saab hakata liitudes Mondo Kriisifondiga.

Alates 24. veebruarist on Ukrainast põgenenud 4,6 miljonit inimest, sisepõgenikke on üle 7,1 miljoni (UNHCR). Kokku on sõjast mõjutatud rohkem kui 12,6 miljonit inimest.