Keemiakontsern Bayern, mis omab varasid ka Eestis, väidab jätkuvalt, et eelmisel aastal Monsanto ostmisega nende vastutusalasse liikunud glüfosaate sisaldavad taimekaitsevahendid nimedega RoundUp ja Ranger Pro ei ohusta mitte kuidagi nendega töötavaid inimesi. Samas on Bayernisse investeerinud aktsionärid kaotanud - ettevõtte turuväärtusest on kadunud 25 miljardit eurot ehk umbes kolmandik.

Selle põhjuseks on juba teine eduka lahendi saanud kohtuasi, kus San Francisco kohus leidis et glüfosaatide kasutamise ja vähi tekke vahel on selge seos. Mullu augustis tuli teade, et California kohus tegi otsuse, et Bayer peab ka Eesti aednike seas väga populaarse RoundUp taimekaitsevahendi kasutamise tõttu vähktõppe haigestunud aednikule Dewayne Johnsonile maksma hüvitist 289 miljonit dollarit. California kohus toob oma otsuse põhjenduseks, et Monsanto teadis, et umbrohutõrjevahendid RoundUp ja RangerPro on ohtlikud, kuid ei jaganud tarbijatele selle kohta mingit infot. Kahjutasu suurus vähenes edasikaebamise käigus 79 miljonile dollarile. Ka selle summa on Bayer vaidlustanud.

Sarnaste kohtuteni jõudnud kaebusi on USAs viimastel andmetel kokku 11 200. Kasvanud positiivsete kohtulahendite arv on mõjutanud Bayeri kontserni väärtust. Viimase kohtuotsuse järel langes Bayeri aktsia hind 10%.  Sellenädalases vähki põdeva Edwin Hardemanni algatatud kohtuasjas selguvad Bayeri kontserni vastutuse ulatus ja võimaliku kahjutasu ulatus alles kohtupidamise lõpufaasis.

Bayer on endiselt seisukohal, et neil kahel kohtuotsusel on väga väike ja kohalik mõju. 'Põhjuseks tuuakse, et otsused on langetanud vandekohtunikud, mitte proffessionaalsed kohtunikud. Bayeri kontserni juhtide väidetel näitab senine kohtukogemus, et algsed kohtuotsused, mis tekitavad suurkorporatsioonidele tõhist maine- ja majanduslikku kahju, muudetakse edasikaebamiste käigus kas õigeks mõistvaks või vähendatakse neis esitatud süüdistusi.

Bayeri kontsern ei kahetse Monsanto ostu, mis Saksamaa keemiahiiule kogu RoundUpiga seotud jama kaela tõi. Ettevõtte juhatuse esimees Werner Baumann on seisukohal, et Monsanto on käitunud õigesti ning ettevõte ei ole Hardemanni haigestumise eest vastutav. Keemiakontsern jääb oma arvamuse juurde, et glüfosaat on ohutu ja et ka USA kohtud jõuavad peagi samale järeldusele.

Analüütikute arvamuse kohaselt peetakse Hardemani kohtuasja epohhi loovaks, sest sellele võib järgneda uute kohtuasjade ja nõuete laine.