Üheks võimaluseks loodussõbralikumalt elada, on viia kodukemikaalide kasutamine oma majapidamises miinimumini.

Mitmeid keemilisi puhastusvahendeid annab asendada nt tavalise äädikalahusega, mis aitab hästi nt katlakivi plekkide vastu. Kuid seda, et nt rasvapritsmetest vms määrdunud pindu ka lihtsalt niiske lapiga nühkides läikivpuhtaks saab, pole just kerge uskuda. Ometigi on Morana erinevad mikrofiiberkiust lapid selleks võimelised ning kõigi puhtusearmastajate rõõmuks jõudnud nüüd ka Eestisse.

Kui mu tore ämm oma järjekordsel külaskäigul õhinal mingist imelapist pajatama hakkas, mis tal kodu niimoodi läikima löönud, et äi olla lubanud toas päikseprille kandma hakata, muigasin ja mõtlesin endamisi, et ämm on jälle reklaami ohvriks langenud. Ju ei jäänud mu skeptiline suhtumine ämmalegi märkamata. Igaljuhul viskas ta mulle imelapi näppu ja kamandas mu kohe koristustöödele. No ega ämmale vastu ju ei hakka... Niisiis võtsin esmalt ette pliidi kõrval kössitava kerge rasva-tolmu kihi alla mattunud mikrouuni, mida tegelikult juba ammu olin plaaninud küürida, kuid ülesande ajakulu hoomates, olin seda ikka ja jälle edasi lükanud.

Kui ma aga kodukemikaalide järele käe sirutasin, hüppas ämm mulle tee peale ette ja ütles kavalalt naeratades, et lapi võib küll kraani all veidi niiskeks teha, aga rohkemat pole vaja. Mõtlesin õudusega, mis ma oma, muidu nii toredale, ämmale küll teinud olen, et ta mind palja veega rasva koristama sunnib. Igaüks, kellel on vähegi kodutöödealaseid kogemusi, teab, et tegemist on juba eos nurjumisele määratud ettevõtmisega.

Köögipindasid koristatakse ikka nii, et: kõigepealt pühid suuremad pudid kokku, siis võtad märja kareda äärega lapi, lased sellele lurtsu mõnda rasvavaenulikku puhastusvahendit ning seejärel kukud aga sügama. Ja sügad nii kaua kuni kõik, kaasaarvatud enda otsaesine, vahutab. Sellele järgneb veemahukas loputusprotseduur ning kõige lõpuks kuivatad ja poleerid niisked pinnad majapidamispaberiga puhtaks. Noh, vähemasti minu köögis on puhastustööd sedamoodi käinud. Ja siis, kui lõpetad, on kulunud tunde ja kulub veel üks suur törts niisutavat kätekreemi, sest käed on keemiast kuivad ja krimpsus nagu 80-aastasel.

Aga nagu juba eelpool öeldud – ega ämmale nii lihtsalt vastu ei hakka... Nii ma siis lähenesingi rasvasele mikrouunile oma uue niiske Morana lapiga. Mõistus kutsus küll koju, aga ämm ei lubanud kuulata.

Kui mikrouuniga ühele poole olin saanud, tundsin end kui trikimees Jürgen Veber. Sellest hoogu saanud, võtsin ette kõigi ülejäänud horisontaalsete ja vertikaalsete köögipindade nühkimise. Veerand tunni pärast nägi köök välja nagu uus. Mitte et mu köök regulaarselt lappi ei näeks, aga no selliselt kiisanud polnud ta tõesti juba ammu.

Kui alguses oli ämm mind koristama sundinud, siis nüüd pidi ta mind korrale kutsuma, et lõpetaksin, sest juba küpses mul peas plaan sujuvalt aknaid poleerima asuda. Kes siis külaliste külas olles tube koristab?!

Ja kes küll kirjutab toote tutvustust nagu emotsionaalset arvamuslugu?! Võtan end nüüd kokku ja püüan selle artikli vähemalt lõpetada ajakirjanduslikke tavasid järgides...

Kuid mis teeb Morana lapist perenaiste lemmiku? „Mikrofiiber on kokkusegatud polüestrist ja polüamiidist. Selline struktuur teeb riide ootuspäraselt pehmeks ning hästi vormi hoidvaks. Kui kõrgekvaliteediline mikrofiiber on kombineeritud õige kudumisprotsessiga, on tulemuseks eriti puhastavate omadustega materjal. Selline materjal võib endas hoida 7 korda enam vett kui ise kaalub. Sama kehtib õli kohta,“ põhjendab Morana maaletooja Replus OÜ müügijuht Merike-Marrit Põldaru lappide imetabaseid puhastusomadusi.

Siiski on Euroopas laialt tuntud ja hinnatud puhastusvahenditel ka üks puudus. Nimelt on Replus OÜ müügijuhi sõnul Morana puhastuslappide sari Eestis alles nii uus, et nende headuses on saanud veenduda vaid vähesed. „Kuid need perenaised, kes on laadalt või messilt mõne meie puhastuslapi ostnud, on meid uuesti ülesse otsinud või siis oma sõbrannad lapijahile saatnud,“ on Põldaru klientide rahulolu üle rõõmus. Samas nendib ta, et müügivõrgustikku siseneda on raske, sest enamikel poodidel on pakutav tootevalik ajaga välja kujunenud ning uusi, kuid pealtnäha samalaadseid tooteid nii lihtsalt müüki ei võeta.

Morana brändi alla kuuluvad erinevad puhastuslapid on töötatud välja Hollandis.