Olete te kunagi tahtnud osata paremini suhelda ja teada saada, kas olete vestluspartnerit õigesti mõistnud? Nüüd on selleks välja töötatud efektiivne meetod. Selleks on motiveeriv intervjueerimine.

Motiveeriva intervjuu võtteid saab kasutada nii eraelulises vestluses kui töövestluses ja see on väga efektiivne. Paljud keerulised suhtlemisprobleemid saavad motiveeriva intervjuu võtteid kasutades lihtsa lahenduse. Motiveeriva intervjuu võtteid on kerge omandada. See sobib praktiliselt kõigile, kes tahavad natukenegi panustada efektiivsesse suhtlemisse.

Intervjuu juures on oluline jälgida viit aspekti: peegeldav kuulamine, avatud küsimuste küsimine, kinnitamine, kokkuvõtete tegemine ja informatsiooni vahetamine.

Peegeldada saab mõtet, sisu ja emotsioone. Peegeldada saab lihtsalt sama lauset või lauseosa üle korrates, mida eelnev vestleja välja ütles või keeruliselt ja vestluse mõtet oma sõnadega edasi andes. Peegeldamise mõte on  enda kontrollimine, et vestluspartnerit on õigesti mõistetud ja vestluspartner saaks ka ise enda vastust kuulata ja seda kinnitada.

Oluline on vestluspartnerit tähelepanelikult kuulata, et suudaksite kuuldut vastu peegeldada. Vestlusele on hea kaasa elada nii verbaalselt kui kehakeelt kasutades. Avatud küsimuste küsimine on selle pärast efektiivne, et need hoiavad fookuses ja võimaldavad vestlusteemat lähemalt uurida.  Pikemat vestlust on tasub fookuses hoida, kui teha vahekokkuvõtteid.

Motiveeriv intervjuu on kliendikeskne ja oluline on meetodi juures, et see keskendub inimese muutumise sisemise motivatsiooni esilekutsumisele. Tähtis on uskuda inimesse ning uskuda positiivse muutuse võimalikusse. Informatsiooni vahetamine on väga olulisel kohal motiveeriva intervjuu tehnika juures. Suhtlemise juures ei tohi kunagi ära unustada empaatiat vestluspartneri suhtes ning tingimusteta aktsepteerimist ning siirust.

Praeguseks võib olla on teil tekkinud küsimus, et kuidas saab vestlust kinnitada?  Vestlust saab kinnitada mitmel moel. Näiteks  positiivse kommentaari, lugupidamise väljendamise, toetuse väljendamise  või ka komplimendiga. Positiivne kommentaar on näiteks järgmine.”Sa oled tugev isiksus, tõeline ellujääja!” või pöörata tähelepanu mõistmisele ja öelda näiteks “Sa oled olnud täna avatud ja aus.” Või näiteks lootuse ja hoolimise väljendamine:”Ma loodan, et sinu unistused täituvad!” Motiveeriva intervjuu juures on oluline heakskiit, täielik võrdväärsus, kinnitamine, teisele kaasa elamine ja teise inimese heaolust lähtumine ning autonoomia.

Info andmiseks küsi alati vestluspartnerilt luba, kas ta on valmis uut infot vastu võtma või soovis ta lihtsalt oma tundeid ja mõtteid jagada. Vestluspartnerilt luba küsides näidatakse autonoomiat. Usun, et iga inimene suudab omandada elementaarsed motiveeriva intervjuu võtted ja teie vestlus saab selle suhtlemismeetodi abiga palju efektiivsemaks.