Igapäevaseid sisseoste tehes ja munariiuli ees seistes tasub endale aeg-ajalt meelde tuletada pakendimärgistuse põhitõed, sest kõlavad tootenimed pakendil võivad sageli hoopis eksitada.

Kodumaise Eggo kaubamärgi all tegutseva munatootja Dava Foods juhatuse liikme Vladimir Sapožnini sõnul tasub tähelepanu pöörata nii pakendil kui ka muna peal olevale märgistusele, et teada saada, kus ja kuidas tarbija toidulauale jõudvad kanamunad on toodetud.

Tema sõnul kehtivad rangemad märgistusreeglid neile farmidele, kus on üle 350 linnu. „Suurfarmide kontrollitud tootmises saab ka kindel olla, et lisaks loomade tervise rangele kontrollimisele on parima võimaliku kvaliteediga ka loomade sööt ning tarbijani jõuab igati puhas, haigustest prii ja täisväärtuslik toode,“ rõhutab Sapožnin.

Selleks, et oma toidulauale jõudvate munade kohta täit infot saada, soovitab ta meeles pidada nelja lihtsat märgistust.

Kood muna peal annab palju infot

Ilmselt on enamik tarbijaid märganud, et poest ostetud kanamunad on varustatud templiga, millel on erinev tähtedest ja numbritest koosnev kood. Kuigi tempel võib esialgu meenutada kuupäevamärgistust, on sellel tarbija jaoks oluline roll – anda märku muna täpsest päritolust.

Nimelt tähistab esimene number muna tootmisviisi: 3 tähendab puurikana muna, 2 õrrekana muna, 1 vabapidamisel kana muna ning 0 mahetootmisest pärinevat muna. Tootmisviisi numbrile järgneb päritoluriigi kood, näiteks EE, kui muna on munetud Eestis. Eesti kaubandusvõrgust ja eestikeelsetest pakenditest võib leida näiteks ka Leedus, Lätis, Poolas või Ukrainas toodetud mune – kusjuures Ukrainas toodetud munad ei pruugi vastata tingimata Euroopa Liidu nõuetele.

Munale trükitud koodi viimased numbrid tähistavad täpselt missuguses farmis on muna toodetud.

Muna suuruse kontrollimiseks ei pea pakki avamagi

Kui vahel on poest koju toodud munapaki avamisel tõeliselt ebameeldivaks üllatuseks, et priskete munade asemel on karbis hoopis paarkümmend grammi väiksemad munad, siis seegi info on munakarbil olemas.

Tavatarbijale müügiks mõeldud A-klassi munade pakendil on munade suurus märgitud vahemikus S kuni XL. S suuruses munad on väiksemad kui 53 grammi, XL aga suurem kui 73 grammi – iga suuruse vahemik on 10 grammi. Täpsemate retseptide õnnestumisel võib see paarkümmend grammi munarebu olla tõeliselt määrav, seega tasub munaleti juures valikut tehes ka munade kaalule tähelepanu pöörata. (Tegelikult siiski on soovitatav munad enne ostmist üle kontrollida, võib juhtuda, et mõni muna on purunenud, olen näinud ka karpi, kust üks muna oli lihtsalt puudu. Toim.)

Säilivusaeg näitab, millal muna on munetud

Munade puhul on Euroopa Liidus kehtestatud munade säilimisajaks kuni 28 päeva alates munemise päevast. Seega saab pakendil toodud „parim enne“ kuupäeva järgi täitsa hästi paika panna, millal üks kena kanaproua sinu soetatud munaga maha on saanud.

Pärast „parim enne“ kuupäeva möödumist ei muutu munad söömiskõlbmatuks, külmkapis võibki neid tegelikult säilitada mitu kuud.

Mida sööb kana?

Nii nagu inimeste tervisele mängib olulist rolli see, mida me sööme, on ka kanamunade omadused ning munevate kanade heaolu seotud sellega, milline on nende sööt. Kuigi söödainfo märkimine pakendile on vabatahtlik, võib see siiski märku anda tootjatest, kes oma loomi pisut parema kraamiga kostitavad.

Näiteks on Sapožnini sõnul kodumaiste Eggo munade pakenditel välja toodud, et kanade söödas on kasutatud 100% Eestis kasvatatud teravilja. Selline kanasööda märgistus tohib pakendil olla, kui nimetatud teravili moodustab söödasegust vähemalt 60%.