Jõulud tunduvad veel kaugel, aga tegelikult tuleks alustada rahulike jõulude veetmisega juba täna. Jõulud peaksid olema rahu ja perega koos olemise aeg. Paraku kujuneb jõulueelne periood väga paljudele inimestele täiendavate kohustustega hullumajaks.

Niigi jagub vähe aega töö, pere ja hobide jaoks, aga jõuluperioodil lisanduvad ajagraafikusse ka asutuse, lasteaia ja lapse huvialaringide jõulupeod, kahekümnele sugulasele kingituste ostmine, kodu kaunistamine ning jõuluõhtu ettevalmistamine.

Uuringud näitavad, et 90% naistest kurdavad ajapuudust just jõulukuul ja kõigest 35% saavad vajalikel ettevalmistustel abi oma pereliikmetelt. Õnneks ei pea see nii olema!

Võtke nimekirjad appi!

Nimekirjade varajane koostamine aitab meil paremini planeerida. Koostage endale mitu jõulunimekirja, aga hoidke need kõik sama paberi peal, et mitte ära kaotada või unustada. Näiteks ühele poole lähevad kõik enne jõule tehtavad tegevused, teisele vajalikud ostud. Kingituste nimekiri võib olla veel täitsa eraldi.

Aja- ja rahasäästu mõttes ei ole otstarbekas jääda lootma sellele, et ehk satute juhuslikult poes mõnele sobivale kingiideele. Pigem istuge maha, koostage paari tunniga vajaminevate ostude nimekirjad ja hiljem hoiate kordades aega kokku.

Mida varem saate oma nimekirjad ja kingiostud tehtud, seda rahuolevam olete. Eriti kavalad teevad jõuluoste veel sügiseste allahindluste ajal või võtavad endale kohustuse tulla puhkusereisilt tagasi koos jõulukinkidega. 

Alustage ka tegutsemist varakult!

Ka kodukaunistamine ei pea jääma viimasele hetkele. Õige jõulutunne tuleb tuppa kaunistuste ja kuusega – muretsege ehted juba novembris ja kuusk tooge tuppa detsembri alguses!

Tavaliselt kulub kõige enam aega perele ja paarikümnele sugulasele sobivate kinkide otsimisele. Jällegi – mida paremini olete asja enda jaoks läbi mõelnud, seda vähem aega kulutate hiljem ostmisele. 

Valige kinke nutikalt!

Võib tekkida küsimus, kas on üldse võimalik peale neid paljusid aastaid kõikidele huvitavaid ja eelarvesõbralikke kinke teha? Ka heade ideede puhul võib nende ostmine võtta päevi. Üks aja kokkuhoidmise võimalus on kasutada Eestis edukalt tegutsevaid veebipoode. Ma usun, et jõulusaginas küünarnukitunde asemel võikski otsida kinke veebist. Seda saate teha ka peale laste voodisse minekut!

Või miks peakski kõikidele erinevaid kingitusi tegema? Mõelge igal aasta välja üks konkreetne teema ja tehke kõigile samalaadne kingitus. Ühel aastal võivad kingiks olla omavalmistatud moosi ja nimesiltidega moosipurgid, teisel aastal vahvad maalitud kruusid. Häid ideid on palju!

Otsustage, millised jõuluüritused on teile olulised!

Tööandja jõulupidu, koostööpartneri jõulupidu, lasteaia jõulupidu, lapse tantsuringi jõulupidu jne - nende kõigi jaoks tuleb meil jõulude eel aega leida.

Tavaliselt proovimegi võimalikult paljud neist oma graafikuga sobitada stiilis „kui aega jääb, siis üritan jõuda“. Las ma kordan üle ühe lihtsa tõe – aega ei „jää“ kunagi. Kui te tahate millegi jaoks aega leida, siis peate selleks ise midagi ette võtma.

Mina soovitan teha oma sotsiaalsetest kohustustest juba ette nimekiri, kus määrate ürituse prioriteedi ja sellele kuluva aja. On üsna selge, et lapse jõulupeole tuleb igal juhul aega võtta, sellega on lihtne. Koostööpartneri jõulupeo olulisust pole aga enam nii lihtne määrata. Kui tunnete siiski kohustust kohal viibida, määrake endale juba ette aeg, mida sellele kulutate. Kas peate olema alati peo lõpuni kohal või piisab tunnisest „läbiastumisest“? Äkki saate jagada erinevate koostööpartnerite vastuvõtud oma kolleegide vahel ära?

Kindlasti mõelge eelnevalt läbi kogu logistika. Kas seal lähedal on mõni kaubanduskeskus, kust saate ilma sõitmisele kuluva lisaajata vajalikud ostud ära teha? Kui tööpäevalõpu ja ürituse vahele jääb vaba aeg, siis kuidas kasutate  seda nii, et saaks veel midagi olulist tehtud?

Kõike ei peagi jõudma. Tähtis on leida need 20% tegevusi, mis annavad 80% vajalikust tulemusest.

Vaata lisa: Ajajuhtimine.ee