Paljusid aedu kroonib suvelõpul päevalill (Helianthus), mis lisaks silmailule ja sihvkadele pakub meile ka lehti ja kroonlehti. Neid saab kasutada ka paljude haiguste ravimiseks. Päevalill on Põhja-Ameerikast pärinev taim, mis tänaseks päevaks on inimese kaasabil levinud üle kogu maailma. Päevalille perekonda kuulub  ka maapirn, mille juured on väga hinnatud toidu- ja ravimtaimena.

Päevalille kasvatatakse peamiselt söödavate seemnete saamiseks, vähem on ta tuntud õlitaimena. Lisaks kasutatakse taimemassi loomasöödana, kütte ja ehitusmaterjali, paberi- ja kanga toorainena. Kogu taim (ka jääkproduktid) on kasutatav, seega on tegu tõelise ringmajanduse ja nullkulu etaloniga.

Vähem tuntuks jäävad päevalille raviomadused. Tegu on imelise taimega, kes leevendab põletikke, palavikke ning ravib mitmeid haigusi nagu artriit, malaaria, reuma, külmetushaigused ja kes teab, ehk suudab ta  leevendada ka koroonasümptomeid. Suur antioksüdantide sisaldus hoiab keha noorena ja võib olla vähivastase toimega.

Päevalill on ravimtaim ja palju muudki

Seemned

Päevalilleseemned on oluline osa toidulauast (eriti taimetoitlastele) oma suure mineraalainete, vitamiinide, rasva- ja valgusisalduse tõttu. Neist tehakse tervislikku õli, halvaad, jahu, taimset piima ja paljut muudki. Päevalill sisaldab kõiki asendamatuid aminohappeid, palju antioksüdante, nagu E-vitamiini ja seleeni, mineraalaineid (peamiselt rauda, magneesiumi, tsinki, vaske, mangaani), niatsiini, foolhapet ja B-6 vitamiini.

Päevalilleseemned aitavad hoida normaalsena vererõhku, leevendavad ja ennetavad südame-veresoonkonna haigusi ja 2 tüüpi diabeeti. Seemneid võib süüa toorelt/röstituna/jahuna. Neid võib lisada nii soolastele, kui magusatele toitudele, smuutidesse, pagaritoodetesse – kujutlusvõime ei sea piire.

Päevalill on ravimtaim ja palju muudki

Õied

Kollased kroonlehed on väga kaunid, vajalikud mesilaste ja muude tolmeldajate ligimeelitamiseks. Kui eesmärk on täidetud ehk õied tolmeldatud, loovutab päevalill meeleldi oma krooni. Kollastest õielehtedest saab valmistada teed, tinktuure, salve. Tee ja tinktuur on põletikuvastased ning ravivad köha ja hingamisteede haigusi. Salvi saab kasutada putuka - või maohammustuste leevenduseks. Purustatud niisket massi võib haavadele pastana katteks panna, kuna see on antibakteriaalne ja sisaldab ravivaid ensüüme.
Tinktuuri valmistamiseks tuleb võtta kuivatatud õielehed ning katta need 70% alkoholiga, sulgeda õhukindlalt ja jätta kuuks ajaks pimedasse seisma (aeg-ajalt segades, kasvõi iga päev). Kasuta tinktuuri 1-2 tl päevas vees/tees lahustatuna.

Päevalill on ravimtaim ja palju muudki

Lehed

Lehtedel on esindatud enamik kroonlehtede häid omadusi, kuid nende kasutusalasid tuntakse veelgi rohkem. 50 eri kasutusviisi võid leida siit lehelt
Leht on ingliskeelne, seega toon siia välja mõned peamised omadused.

Päevalillelehed on antibakteriaalsed ja diureetilise toimega, seega leevendavad nad hingamisteede haigusi, külmetushaigusi, grippi, palavikku ja kes teab, ehk on neist abi ka koroona sümptomite leevendamiseks.

Lehtedel on valuvaigistav toime, seega võib kasutada kõhu, liigese- ja peavalude leevendamiseks. Päevalillelehtedes on palju toitaineid (nt. kaltsium, B-vitamiin) ja antioksüdante ja nende tarvitamine tugevdab tervist üleüldiselt. Võib tarbida teena, salatina, supina, krõpsudena, smuutides, tinktuurina, salvina. Võimalusi on palju ning lehti kasutatakse isegi tubakaasendajana (suits ravivat kopse ja hingamisteid, kuid siiski kaasnevad kõik suitsetamisega seotud negatiivsed ilmingud).

Päevalill on ravimtaim ja palju muudki

Juured

Ka päevalille juured on erilised, need kasvavad mitme meetri sügavusele ja seetõttu saab taim väga sügavalt toitaineid ja vett kätte. Päevalill parandab mullastruktuuri tuues sügavale leostunud toitaineid kõrgemale. Lisaks toodavad juured aineid, mis takistavad teiste taimede kasvu ja on seega ideaalne tõrjumaks umbrohtu ja peenramaade ettevalmistamiseks.
Juurtest tehtud leotist kasutatakse reuma korral sooja kompressi tegemiseks.

Siin tõin välja päevalille mõned kasulikud omadused, kuid kindlasti on neid kordades rohkem. Päevalilli tasub kasvatada ja neindest saadavat täielikult lõpuni kasutada. Ka lihtsalt ilu pärast kasvatamine on päris tore, kuna valmivad seemned meeldivad lindudele (eriti tihastele) ja varred on heaks küttematerjaliks, kompstiks ja multšiks. Kindlasti tuleb enne kasutamist veenduda, et taimed oleks kasvatatud mahedalt ning puhtas keskkonnas, suurtest teedest eemal.


Tähelepanu, tegemist on folklooriga. Ühelegi väitele pole teaduslikku tõendust. Uskumine omal vastutusel. Ja muideks, leian et lageraied peaksid lõppema.

Päevalill on ravimtaim ja palju muudki