Norra suuruselt kolmas omavalitsus Stavanger investeeris 1,7 miljonit eurot, et paigaldada renoveerimistööde käigus viiele hooldekodule Eestis toodetud Solarstone päikesekatused.

  • Energeetika
  • 19. mai 2024
  • Foto Stavangeri linnapea Sissel Knutsen Hegdal (paremal) Sunde hooldekodus, mille uus päikesekatus maksis ligi 360 000 eurot. Omavalitsus paigaldas Viljandis toodetud päikesekatused viiele hooldekodule / Bjørn Ove Bergseteren

Solarstone’i tegevjuht Romet Roosalu ütles, et Stavangeri omavalitsus langetas hooldekodusid renoveerides valiku Viljandi tootja kasuks seetõttu, et ehitisintegreeritud päikesepaneel pakub korraga lahendust kahele probleemile. “Hooldekodude katused olid amortiseerunud ning vajasid vahetust, kuid ühtlasi on omavalitsus võtnud eesmärgiks kliimamõju vähendamise ja taastuvenergiale ülemineku.”

Roosalu sõnul ei ole katusekatte materjali vahetamine ja eraldi päikesepaneelide paigaldamine tänaste lahenduste juures enam praktiline valik:

“Solarstone päikesepaneel on kaks ühes toode – katusekattematerjal, mis toodab ühtlasi ka päikeseenergiat.”

Stavangeri linnapea Sissel Knutsen Hegdal lausus, et projekt on hea näide sellest, kuidas hooneid renoveerimise käigus kaasajastatakse.

“Hooldekodude renoveerimise käigus kasutasime ühtlasi võimalust minna üle uutele, tuleviku energialiikidele. Meil on plaanis seda jätkata ka omavalitsuse teiste hoonetega," kinnitas Hegdal Norra meediaväljaandele Aftenbladet.

Stavangeri tuntakse Norra naftapealinnana. See on elanike arvult Norra kolmas omavalitsus Oslo ja Bergeni järel. Viiele hooldekodule paigaldati Solarstone’i Viljandi tehases toodetud ehitisintegreeritud päiksepaneelid, mis toodavad aastas kokku hinnanguliselt 755 000 kWh elektrienergiat. See vastab 38 keskmise Norra kodu aastasele energiatarbimisele ja aitab säästa 14,3 tonni CO₂ aastas. Investeering viie hoone päikesekatustesse läheb koos ehitustöödega Stavangeri omavalitsusele maksma üle 20 miljoni Norra krooni ehk umbes 1.7 miljonit eurot.

Solarstone’i Norra partnerid Solintegra ja Trefadder tagavad, et iga katusel toodetud elektrienergia kW eest istutatakse Norras üks puu, mis neutraliseerib ka päikesekatuse paigaldamise jalajälje. Viis Stavangeri hooldekoduprojekti kokku võrduvad 883 istutatud puud. Üks puu kogub eluea jooksul keskmiselt 220 tonni CO2.

Norra on kõige rohelisem riik maailmas. Norra parlament kiitis heaks ettepaneku saavutada kliimaneutraalsus aastaks 2030 ehk kaks aastakümmet varem kui nii Norras kui ka ELis kavandatud. Riik on saavutanud tohutu edu elektrisõidukite kasutuselevõtul – Norra Maanteameti andmetel oli 2023. aastal müüdud uutest sõidukitest 82% elektrilised.