Viimastel päevadel on Peipsi ääres puhkajad täheldanud kaldaäärses vees ja kallastel hulgaliselt surnud kalu. Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna spetsialistid ning Eesti kalateadlased kinnitavad, et kalade massilise hukkumise taga on erakordselt kuum ilm.

  • Veemajandus
  • 31. juuli 2018
  • Foto: Pixabay, CC Public Domain

„Puhkajate meeleheaks pikalt kestnud põuaperiood on nõudnud suure ohvri Peipsi kalade kujul,“ ütles keskkonnaminister Siim Kiisler. „Kilomeetrite viisi roiskuvaid kalu just ujuma ei kutsu ning üsna tõenäoliselt kannavad need ka erinevaid baktereid. Kas olukord on punase lipu vääriline,  seda peavad selgitama värsked veeproovid. Kuni tulemuste selgumiseni on Peipsis ujumine igaühe enda otsustada.“

Veeproovi võttis Peipsist viimati AS Narva Vesi 25. juulil. Seda proovi analüüsinud Eesti Mereinstituudi labori andmetel  jäi sinivetikate toksiin suplusvees siis alla määramispiiri. See olukord võib aga nüüdseks olla muutunud.

Selline kurb vaatepilt nagu praegu ei avane Peipsi ääres sugugi esimest korda. Ka varasemate kuumalainete ajal on kaldaäärsed olnud täis surnud kalu. Selle tingib vee õitsemine, mis tekib soojal ja tuulevaiksel suvel  siis, kui vees on palju fosforit ja vähe lämmastikku. Siis tekib palju biomassi, mis hakkab lagunema.

Rohked vetikad tekitavad päeval hapniku ülekülluse ning öösel hingavad nii palju, et hapnik võib veest kaduda. Tugevad hapniku kõikumised ning öine hapnikukadu kaladele saatuslikuks saabki. Kalade elutegevusele mõjub halvasti ka sinivetikate vohamine.