Rauavaegus on levinuim toitaine puudujäägist tingitud rahvatervise probleem maailmas ning mõjutab nii arenenud riikide kui ka arengumaade elanikke

Enim ohustatud on inimesed, kelle rauavajadus või rauakaod on suuremad: viljakas eas naised, rasedad, enneaegsed ja madala sünnikaaluga imikud, vanemad imikud, väikelapsed ning teismelised tüdrukud. Rauavaegusaneemia esinemisagedus taimetoitlaste hulgas ei ole suurem kui segatoitlastel.
 

Viis lihtsat fakti raua kohta:

1. Kõik taimsed toiduained sisaldavad rauda (välja arvatud rafineeritud toiduained nagu suhkur ja taimeõli).

2. Viljakas eas naiste soovituslik päevane rauatarbimine on 15 mg, meestel ja eakamatel naistel 9 mg.

3. Kuna keha omastab mitteheemset rauda kehvemini kui heemset, on liha mittesöövate inimeste soovituslikud raua tarbimiskogused lihasööjatest mõnevõrra suuremad.

4. Taimetoitlastel ei esine lihasööjatest sagedamini rauavaegusaneemiat.

5. Raua omastamise tõstmiseks söö rauarikkaid toiduaineid koos C-vitamiinirikaste puu- ja köögiviljadega ja väldi tee, kakao ja kohvi joomist toidukordade ajal.

Loe raua kohta põhjalikumalt siit.

Veel nippe raua tarbimiseks: 
 

Veel nippe raua tarbimiseks

Selle asemel, et jälgida oma rauatarbimist, on parim lähenemisviis süüa sellisel viisil, mis maksimeerib rauatarbimist ja –imendumist.

Lisa oma menüüsse palju rauarikkaid toiduaineid nagu oad, sojatoidud, pähklid, seemned, kõrvitsad, rohelised lehtköögiviljad, kuivatatud puuviljad, kaerahelbed, kinoa ja kruubid.

Rikastatud rafineeritud teraviljatooted võivad olla suure rauasisaldusega, kuid neis on vähe muid toitaineid ja vähe kiudaineid. Mõningate selliste toitude lisamine menüüsse võib samas eriti laste puhul aidata suurendada rauatarbimist neil, kel on probleeme vajaduse katmisega.

Mõtle selle peale, et süüa osa oma teraviljadest täisteraleiva kujul. Kergitusprotsess teeb raua imenduvamaks.

Lisa häid C-vitamiini allikaid nii paljude toidukordade ja tervislike vahepalade juurde, kui on võimalik ja praktiline. C-vitamiini-rikkad toidud on näiteks tsitrusviljad ja -mahlad, muskusmelon, kiivi, mango, papaia, ananass, maasikad, brokoli, rooskapsad, paprikad, tomatimahl, kapsas, lillkapsas.

Lisa oma menüüsse sojatooteid. Sojaubades on raud teisel kujul kui muudes taimedes ning fütiinhape ei paista seda nii palju mõjutavat.

Väldi reeglina kohvi, tee ja taimeteede joomist toidukordade ajal.