Enamus Euroopa riike on kehtestanud kõigile või osadele toiduainetele käibemaksusoodustuse. Sageli on see protsent 5 või väiksemgi. Eesti kuulub nende väheste riikide hulka, kus toidule kehtib üldine kõrge, 20-protsendiline käibemaksumäär.

Eesti elanikud eelistavad kodumaist ja mahedat toitu. Mahetoodangu hind on aga praeguse suhteliselt väikese tootmismahu juures kõrgem kui keskkonda ja inimese tervist kahjustava tootmise puhul. Eesti suur võimalus on muutuda valdavalt maheda toidu tootmise maaks. See võimaldab parandada Eesti elanike tervist, avada uusi turge maheettevõtjatele, langetada mahetoodangu hinda tarbijale, parandada meie elukeskkonna tervist ja taastada ökosüsteeme.

Mahetootmises ei kasutata inimese ja keskkonna tervisele ohtlikke pestitsiide

Erinevate endokriin- ehk hormoonsüsteemi kahjustavate kemikaalide (EDC) tekitatud kahju ulatub Eestis 1,5% SKPst, 239 € inimese kohta aastas ja Eesti kohta kokku 374 miljonit eurot aastas. Euroopa Liidu jaoks on aastane kahju umbes 163 miljardit!

Neist kahjustavatest ainetest moodustavad märkimisväärse osa mitmed põllumajanduses kasutatavad mürgid, sh pestitsiidid nagu vähkitekitav glüfosaat (Eestis kasutatakse u 300 tonni aastas)  jpt. Hormoonsüsteemi häirivad kemikaalid ümbritsevad meid kõikjal – õhus, toidus, toidupakendites, vaipades, kardinates ja mujalgi. Kahjulik mõju võib ilmneda juba üliväikeste koguste juures, põhjustades mitmeid tervisehäireid: vähki, viljatust, autismi, laste ja täiskasvanute rasvumist, diabeeti, käitumishäireid, kilpnäärme talitluse häireid jm. Eriti ohtlik on kokkupuude nende kemikaalidega looteeas. Uuringud on näidanud, et EDCd võib leida iga inimese verest ja isegi rinnapiimast. Seega aitab mahetoodete kättesaadavamaks tegemine vältida tervisekahjusid ja neist tulenevat rahalist kahju.

Käibemaksumäära alandamine aitab raha Eestisse tuua

Nõudlus mahetoodete järgi on tugevas kasvutrendis. Kui 2017. aastal oli maailma maheturu mahuks pea 125 miljardit dollarit (sellest 40% Põhja-Ameerika ja 30% Euroopa), siis aastaks 2024 ennustatakse turu mahuks 323 miljardit (aastane kasv CAGR 14,56%).
Tootmise laiendamine võimaldab kasutusele võtta uusi tõhusaid tehnoloogiaid, kasvatada toodangu mahtu, alandada hinda ja eksportida. Kõrgem kodumaine nõudlus ja ostuvõime annavad meie mahetootjatele vajaliku kindlustunde mahetoidu kasvatamisega alustamiseks ja tootmise laiendamiseks.

Käibemaksumäära alandamine toob rohkem raha riigikassasse

Läti Vabariigi näitel, kus värskete puu- ja juurviljade ning marjade käibemaksu alandati seniselt üldiselt 21 protsendi määralt 5 protsendini, saab öelda, et kardetud 6 kuni 10 miljoni euro suurusest eelarvemiinusest sai koos teisi makse arvestades kokkuvõtteks hoopis eelarvelisa. Põhjuseks oli kõrgest maksumäärast tingitud “halli majanduse” (kus osa käibest, töötasudest jm. jäi maksustamata) osakaalu vähenemine sektoris, sest käibe varjamine kaotas mõtte.

Luua tuleb nimekiri toiduainetest ja toodetest, mis jäävad maksustatuks üldise ehk 20-protsendilise maksumääraga - näiteks kalamari, pudeldatud vesi ja magustatud joogid, popkorn, alkohol, kommid jmt.

Mahetoodang parandab keskkonna tervist

Mahetootmine parandab mulla elurikkust ja viljakust, mesilaste ja teiste tolmeldajate (jt putukate) olukorda; lindude, kahepaiksete olukorda; vee-elustiku seisundit meie jõgedes ja järvedes ning Läänemeres, kus on juba niigi maailma suurim surnud merepõhja tsoon.

Intensiivse põllunduse tõttu kannatab 11% EL riikide pindalast muldade erosiooni käes, kaotades 970 miljonit tonni viljakat mulda igal aastal.

Üleminek aitab Eestil täita kasvuhoonegaaside vähendamise eesmärke EL Jagatud kohustuste määruse (ESR: Effort Sharing Regulation) osas.

 

Allkirjasta petitsioon nüüd!