Tuhkapäeval alanud 40-päevane paast anglikaani kirikus, mis kestab ülestõusmispühadeni, on seekord isesugune. Muidu on ikka nii olnud, et usklikud lubavad hoiduda tubakast, alkoholist, magusast või vandumisest-valetamisest. Seekord on anglikaani kirik usklikke üles kutsunud uueks väljakutseks – hoidutagu 6 nädalat plasti kasutamast!

Nii ongi kirjas: "Lent Plastic Challenge". Et asja lihtsamaks teha, on koostatud ka Piiblist võetud tsitaatidega, plastifaktidega ning praktiliste nõuannetega kalender. Kirik kutsub üles loobuma nii plastist asjade kui pakkematerjalide kasutamisest. Põhjus selleks on ilmselge – plast reostab Jumala loomingut – ookeane, jõgesid, kauneid randu, maismaad, tapab loomi, linde ja kalu. Ja ohustab seeläbi ka inimest ennast.

Tuleb välja, et anglikaani kirikul on olemas lausa keskkonnateemade eest vastutav ametnik. Inglismaa kirik pole selles pürgimuses muidugi üksi. Üle kogu Euroopa veereb plastivastane "vähenda, taaskasuta, töötle ümber" laine. Detsembris võttis Euroopa Liit vastu prügi vähendamise otsuse, mis on suuresti pühendatudki plastile.

Suurbritannias jõustus jaanuaris seadus, mis keelab mikroplasti kasutamise kosmeetikatoodetes ning nad lähevad edasi plaaniga elimineerida enamus plastireostusest 25 aasta jooksul. Mitmed suured kohvikuketid teatasid, et loobuvad plastist kõrte kasutamisest, keskkonnaküsimustes progressiivne Šotimaa valitsus keelab plastkõrred aga järgmise aasta lõpuks.

Kõike seda tehakse selleks, et elu jääks kestma. Eesti "edusammud" selles vallas pole nii suured kui tahaks.

Plastist pakendid meres pole küll nii suur probleem kui Aasias või Aafrikas, kuid mikroplastik on nähtamatu tapja sellegipoolest. Viimased uudised päikeseelektrijaamade "tapmisest" võrgutasudega, glüfosaadi kasutamise tingimusteta pooldamisest, põlevkivienergia mõõdutundetust doteerimisest ei tee Eestile rõõmu ega au.

Soovin Eesti Vabariigile julgeid ja kaasaegseid otsuseid riigi, rahva, metsa ja kultuuri püsimajäämiseks! Me kõik vajame Eestit!