Homme, 25. septembril kell 10 avatakse Puhta vee teemapargis ratastoolirada, mis paikneb ajaloolisel pärandkultuuriobjektil - 16. sajandil rajatud metsapargis. Tegemist on Eestis esimese väljaspool asulat paikneva pärandkultuuriobjekti ning metsapargi maa-alaga, kuhu pääseb ligi ka ratastooliga. Raja pikkuseks on veidi üle 700 meetri. Esimesed ratastooliraja kasutajad ja testijad on Türi Toimetulekukooli ja Porkuni kooli erivajadustega noored.

Puhta vee teemapargi loomisel on algusest peale mõeldud ka inimeste erivajaduste peale. Mullu valmis teraapiline Meelteaed; käesoleval aastal viiakse läbi kursust loodusgiididele, kes on pädevad looduse abil nii puudega kui ka terve inimese vaimset ja sotsiaalset tervist ning heaolu parendama. Nüüd avame ka ratastooliga ligipääsetava raja, mis läbi mitmekesise metsapargi looduse kulgedes pakub avastusrõõmu kõikidele külastajatele nende erivajadusest sõltumata.

„Eesti ratifitseeris 2012. aastal ÜRO Puuetega inimeste õiguste konventsiooni, millest lähtudes on oluline, et Puhta vee teemapargi sarnased avalikkusele loodud keskused Eestis ka erivajadustega inimestele kättesaadavaks tehtaks ja kohandataks,“ ütles Eesti Puuetega Inimeste Koja juhatuse esimees Monika Haukanõmm. „Puhta vee teemaparki loodud objektid sobivad nii erivajadustega inimeste kui ka suurepäraselt kõikide teiste vaimse ja sotsiaalse tervise kosutamiseks,“ lisas ta.

Ratastoolirada viib õppekeskusest metsaparki, kus paiknevad üle 150 aastased kased, kuused ning üle 100 aastased pärnad ning ligi 50 cm läbimõõduga pihlakas. Erilised vaatamisväärsused on seal „seelikuga“ pärnade grupid ja üksikpuud. Metsapargis on palju pargipuude looduslikku uuendust – noori pärni, saari, vahtraid, jalakaid ja kaski. Pargi mitmes osas on suuri ja vanu sarapuid, mille tüve läbimõõt on üle 10 sentimeetri; üksikuid kuivanud kuuski ning haavataeliku poolt nakatunud haabu.

Seal võib kohata kasvamas käpalist ehk orhideed - suurt käopõlle ning kõrget maasikat. Taime nimetus kõrge maasikas tuleneb tugevast kasvust, mis ulatub kuni 40 cm kõrguseni maapinnast ning taime õisik ulatub kindlalt üle rohukatte. Seda liiki maasikad kasvavad varjulistes sega- ja lehtmetsades. Kõrge maasika vili on metsmaasika omast suurem ja heledam, väga mahlane ning maitsev. Metsapark on ümbritsetud 425 m pikkuse kiviaiaga, mis on  taastatud 2012. aastal. Metsapark on ka osaks Vajangu Põhikooli loouse õpperajale. Ratastooli raja ehitamist toetas SA Erametsakeskus.

Puhta vee teemapark on puhta vee temaatikale keskenduv teaduspark, kust külastja saab vastused küsimustele: kuidas tekib puhas põhjavesi – joogivesi; kuidas sõltub elu puhtast veest ja millest sõltub vee kvaliteet ning saab osa loodusõpperetkedest. Teemapargi keskus paikneb Metsamõisa talus Järsi külas Tamsalu vallas, ulatudes oma 10 km raadiuses paiknevate tegevuskohtadega Järva-Jaani, Tamsalu ja Väike-Maarja valda ning kahte maakonda: Järva ning Lääne-Viru maakonda. Puhta vee teemapargi rajamisse ja arendamisse on alates 2010. aastast olnud kaasatud vabatahtlikud, äriühingud ning MTÜ Ökokratt.