20. ja 21. augustil toimub Purtse jõel festival Purfest, mille käigus saab näha jõeetendust, perfomance'it ning kuulata mitut kontserti. Festivali lõpuüritus toimub Purtse vanas kalasadamas, kus astub lavale raskerokibänd Metsatöll.

"Meie eesmärk on tõmmata jõele tähelepanu ja teha seda läbi mõnusate tegevuste," ütles Purfesti korraldava MTÜ Purtse Jõe Arenduskeskus juhatuse liige Laila Meister. "Purtse jõgi on olnud läbi ajaloo siinse regiooni südameks ning meie soov on inimestele meelde tuletada, kui tore ja ilus see jõgi on ning rääkida ka jõega seonduvatest probleemidest." 

Purfest saab alguse Maidlast, kus 20. augusti õhtul kell 20 alustatakse jõeetendusega, mille lavastab Rakvere teatri näitleja Margus Groznõi ning kus tegevus toimub jõel liikuvatel parvedel. Tund aega hiljem algab Maidla mõisa aidas pärismusmuusika kontsert, kus astuvad üles Untsakatest tuntud Kiviõli kunstide kooli direktor Jaanus Põlder ning samast koolist välja kasvanud Villiu Talsi, kes on tuntuks saanud Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia muusikamaja näppepillide kvartetis Gjangsta.

Teine päev kuulub perfomance´itele: kell 11 alustatakse improvisatsioonilise etendusega Püssi tuhamäel, kus mängitakse maha tuhamäe taevasse saatmine. Seejärel liigutakse edasi Uhaku karstialale, sealt Lüganuse kirikuaeda, kus esineb bluegrass- ja gospelbänd Robirohi. Järgmine tegevuskoht on Sillaoru hüdroelektrijaam, kus kunstnike rühmitus Vedelik võtab ette jõepõhja puhastamise. Päeva viimane tegevuspaik on Liimala rand, kus süüdatakse lõke ning mille vastaskaldal vana kalatööstuse territooriumil astub kell 21 lavale Metsatöll.

Tegevuspaikadest saab kokku retk, mis liigub mööda jõge allavoolu. Suurem osa jõel toimuvatest üritustest on tasuta. Pileti peab lunastama vaid lõppkontserdiks.

Kõik teise päeva tegevused on jälgitavad nii jõe pealt kui kallastelt. Tegevusi on võimalik jälgida kummipaatidega mööda jõge sõites või kallast mööda tegevuskohtades käies. Tegevused ei ole omavahel seotud, mistõttu võib liituda ükskõik millisel hetkel.

Purtse jõe reostust ning keskkonnateemasid arutatakse 20. augustil enne jõeetenduse algust. Päeva esimesel poolel toimub jõe keskkonna- ja reostusprobleeme tutvustav ringkäik ja kell 18 vestlusring Maidla mõisa aidas, kuhu on oodatud keskkonnaspetsialistid, keskkonnaministeeriumi esindajad ning huvilised.  

Lisainfo: iise.ee

Allikas: Vabaühenduste Fond