Pärandiralli teine väljasõit sellel laupäeval, 20. aprillil kutsub kultuuripärandi-huvilisi Kostivere kultuurimõisasse Harjumaal. Sündmusel räägitakse nii Kostivere mõisast endast kui Harjumaa idaserva põnevamast ehituspärandist, sealhulgas näiteks nii Agumäe taluhäärberist, Kostivere silotornidest kui Loksa bussijaamast. Hoonepärandi kõrval tulevad jutuks aga ka muinasmaastikud ja mereäärsele rahvale lähedased traditsioonilised mereteed.

Kultuuripärandi aasta saadik Artur Talvik küsib, miks me maanteeehituse kõrval vanad mereteed unarusse oleme jätnud? Uus Eesti on kogukondade Eesti ja mereäärsed kogukonnad peaksid koos seisma selle eest, et merdpidi suures linnas käimine uuesti vähemalt sama elementaarseks muutuks kui autosse istumine ja Tallinna suunas loksumine.

Pärandiralli eestvedaja Elo Lutsepa sõnul uuritakse pärandiralli sündmustel konkreetse maakonna kultuuripärandit korraga mitme külje pealt. Muidu kipub ju ikka nii olema, et inimesel, kes oma kodukandi pärandi kohta midagi küsida ja teada saada tahab, tuleb eraldi üles otsida looduspärandi spetsialistid, muinsuskaitseinspektor või muuseumirahvas.

Pärandiralli teeb selle kõik palju hõlpsamaks - spetsialistid tulevad üheks päevaks ühte kohta kokku - tule ja küsi nõu nii palju kui soovid!

Pärandiralli üritustel toimub ka piltide kogumisaktsioon: üritusele võib kaasa võtta oma paberfotod, kus on jäädvustatud Harjumaaga või muu Eestiga seotud olulised kohad ja inimesed.

Kui koduses fotoalbumis leidub fotosid mõne hoone ehitusajast, siis ootame neid pikisilmi. Fotod skanneerime ürituse ajal ning tagastame omanikele. Väärtuslik fotomaterjal leiab koha Eesti Rahva Muuseumi, Harjumaa Muuseumi, Eesti Vabaõhumuuseumi ja Muinsuskaitseameti fotokogudes.

Juhul kui Sinu fotode hulgas leidub pilte kaitsealustest mälestistest, siis on need abiks mälestiste omanikele taastamistööde ettevalmistamisel ja Muinsuskaitseameti igapäevatöös.