Reet Ausi moemaja Aus Design kaasab Funderbeamis 250 000 eurot eesmärgiga valideerida e-kaubandusepõhist laienemismudelit Saksamaal. 

Aus Disain toodab kaubamärgi all ​​Reet Aus™ rõivatööstuse ülejääkidest moetooteid, säästes seega keskkonda ning edendades jätkusuutlikku ja väärtustavat taaskasutamist. 

Ettevõtte looja ning suurosanik Reet Aus omandas 2011. aastal doktorikraadi, mille keskmes oli väärtustava taaskasutuse (ingl upcycling) tootmismudel Trash to Trend. Sellele järgnes omanimelise moemaja loomine. Esimestel aastatel tehti teadus- ja arendustööd tööstusliku upcycling-tootmise alustamiseks ning katsetati tootmise käivitamist Bangladeshis. 2017. aastal avati e-pood ja kauplus Telliskivi Loomelinnakus. 

Ettevõtte käive jõudis 2021. aastal 286 000 euroni.

„Kasvatasime müüki nii era- kui ka korporatiivklientidele; eriti kasvas e-äri osakaal. Kasvuvõti on piiri taga, aga potentsiaali näeme ka Eestis. Peagi valmib mitmekeelne e-pood, mis saab kasutatavaks eesti-, inglise-, saksa- ja soomekeelselt,“ ütles Aus Designi asutaja Reet Aus.  

Samuti on viimase viimase poole aastaga tugevdatud meeskonda. Suvel alustas tegevjuhina endine Miltton New Nordics kasvuettevõtete konsultant Kaspar Jõgeva. Tootmisjuhi rolli edutati ettevõtte varasem tehniline disainer Elina Pent. Augustis liitus turundusjuhina Belgia agentuuri GOPA Com. digikommunikatsiooni tiimijuht Liina Kalamees. 

Aus Design valiti tänavu ka Baltimaade kõige jätkusuutlikumate brändide hulka selliste ettevõtete kõrval nagu Auga, Enefit või Grünfin.

Foto: Krõõt Tarkmeel
Foto: Krõõt Tarkmeel

Kapitali kaasamine

 

Ettevõte plaanib kaasata investeerimis- ja kauplemisplatvormil Funderbeam 150 000–250 000 eurot. Rahastusringi juhtinvestoriteks on Inbanki asutaja Priit Põldoja ja Miltton New Nordics partner Kristi Liiva.

Kapitali kaasatakse tootmise laiendamiseks, meeskonna tugevdamiseks ja turundustegevusteks, et järgmise aastaga käive kahekordistada.

„Moetööstus on mahuäri. Kui saab valida, kas toota korraga viiskümmend või viissada kleiti, siis võimalusel tuleb toota viissada. Nõnda on jalajälg ühiku kohta väiksem nii rahakotile kui ka keskkonnale. Meie äri olemust arvestades tõstab kvantiteedi kasv positiivset mõju planeedile – mida rohkem toodame, seda vähem kangajäätmeid,“ selgitas Reet Aus.

Kaasatud kapitaliga finantseeritakse ka sertifitseerimist ning kaalutakse seemneinvesteeringut Keenia tehase jaoks. „Euroopa Liit otsib võimalusi vähendamaks keskkonnamõju seal, kus eurooplase tarbimine jäätmeid tekitab. On variante ELi rahastuseks väikese omafinantseeringuga. Käivitasime arendusprojekti rajamaks tootmisjääke toormena kasutav tehas Keenias. Oma tehas on võti tarneriski täielikuks maandamiseks,“ lisas Aus.

Aus Designi enamusosalus kuulub Reet Ausile ning osanike hulka kuuluvad Inbanki asutaja Priit Põldoja, Rohetiigri eestvedaja Markus Vihma, kindlustusettevõtja Arno Ilves ja Aus Designi tegevjuht Kaspar Jõgeva. 

Foto: Krõõt Tarkmeel
Foto: Krõõt Tarkmeel