Nädalavahetusel toimus rohelise pealinna rahvakogu teine sessioon, mille lõpuks panid rahvakogu saadikud kokku ligi 70 esialgset ettepanekut linna rohealade arendamise kohta.
- Transport ja linnaplaneerimine
- 18. oktoober 2023
- Foto: Tallinna rohelise pealinna rahvakogu / Ardo Kaljuvee
Rohelise pealinna rahvakogu arutleb oktoobris ja novembris linnaroheluse teemadel ja otsib vastust küsimusele „Kuidas siduda Tallinna haljasalad ülelinnaliseks kutsuvaks tervikuks?“ Pühapäeval said rahvakogu esmased ühised ettepanekud pärast nelja sisukat päeva esimest korda paberile kirja.
„See, et kokku tuli ligi 70 ettepanekut, on väga hea tulemus. Suur töö on tehtud ning kui saime ettepanekud paberile, oli rahvakogu saadikute nägudelt ka rahulolu näha. Ettepanekud saadame veel ekspertidele ülevaatamiseks ning anname võimaluse rahvakogule ettepanekuid täiendada, täpsustada, viimistleda. Eesmärk on ju see, et tallinlaste hääl linnaroheluse teemal võimalikult selgelt ja kõlavalt otsustajateni jõuab,“ ütles rahvakogu peakorraldaja Maiu Lauring DD Demokraatiakeskusest.
Rahvakogu esialgsed ettepanekud saadetakse tagasisidestamiseks esimesel päeval ettekannetega esinenud ekspertidele ja Tallinna Strateegiakeskuse ekspertidele. Neilt tuleva tagasiside ülevaatamiseks ja ettepanekute viimistlemiseks valisid rahvakogu liikmed enda seast 11-liikmelise töörühma.
Rahvakogu täiskogu kohtub taas 4. novembril, mil ettepanekuid viimistletakse, esitatakse need hääletusele ja iga vähemalt 80% toetusega ettepanek antakse üle Tallinna linnavalitsusele.
Rahvakogu kogunes esimest korda 7.-8. oktoobril Fotografiskas. Esimesel nädalavahetusel said osalejad ekspertidelt ja huvirühmade esindajatelt rahvakogu katusküsimusega seotud teemadel võimalikult mitmekesised ja tasakaalustatud teadmised, et tekiks kindlustunne ja julgus ettepanekute sõnastamiseks.
Teisel nädalavahetusel, 14.-15. oktoobril kuulasid rahvakogu liikmed Tallinna linna esitlust rohealade ja ruumiplaneerimisest. Inimesed istusid vähemalt viieliikmelistes laudkondades, igas laudkonnas ka üks arutelujuht, kes aitas lauas arutelu käigus välja öeldud ideed ettepanekud sõnastada. Aruteludest ja linna esindajatele sitatud küsimustest oli tunda, et ekspertide ja huvirühmade sõnumeid võeti tõsiselt.
Rohelise pealinna rahvakogu programm järgib rahvusvaheliselt väljakujunenud ülesehitust. 50-liikmeline rahvakogu koosneb 16-aastastest ja vanematest elanikest, kes moodustavad sotsiaalmajanduslikest ja geograafilistest aspektidest lähtuvalt Tallinna esindusliku valimi.
Rahvakogu on teadmistel ja aruteludel põhinev koosloome, kus otsuseid teeb elanikkonda esindav miniavalikkus. Rohelise pealinna rahvakogu korraldamist konsulteerib DD sihtasutuse Demokraatiakeskus, kes arendab ja katsetab rahvakogu formaati kestliku arengu nimel.
Rohkem infot rohelise pealinna rahvakogu kohta leiab aadressilt greentallinn.ee/rahvakogu.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta