Roy Strideri Ukraina teemaline filmiõhtu 13. märtsil Tartu Loodusmajas

Kirjanik Roy Strideri tee- ja filmiõhtute sari jätkub eelmisel aastal Ukrainas valminud dokumentaalantoloogiaga "Vaba juurdepääs" (Open Access, 2013). Filmi režissöör on Aksinya Kurina.

Neljast lühidokumentaalfilmist koosnev linateos püüab meid viia tänaseks Ukrainast põgenenud ja tagaotsitavaks kuulutatud presidendi Viktor Janukovichi luksuslikku Mezhyhirya residentsi; jälgib Afganistani sõjaveterani, kes on endale korteri saamiseks olnud järjekorras juba 21 aastat; toob ekraanile bussiühenduseta küla Poltaava oblastist ning paljastab üleüldist Ukraina probleemi - korrputsiooni, võimude hoolimatust ja ükskõiksust, enesekesksust jmt. Film portreteerib Ukraina äsjast argipäeva ning näitab asjaolusid, mis on viinud ja viisid selle riigi elanikud barrikaadidele.

Filmi näitamist Ukrainas eelmise aasta lõpus püüti igakülgselt häirida ning linastusi saatsid ootamatud voolukatkestused, pommirühma saabumine jne.

Filmiõhtul püüame luua ka Skype-videosilda Ukrainaga. Oma nõusoleku videosillal osalemiseks on andnud eesti poliitik ja inimõiguslane Silver Meikar, kes viibib Ukrainas ning üritab filmiõhtu toimumise ajaks jõuda tänaseks Vene vägede poolt hõivatud Krimmi.

Nagu alati, on üritusel võimalik juua ka filmis nähtava maa teed, sedakorda siis ehtsal Ukraina kombel.