Haara reha ja labidas ning asu tööle, sest korralik koristamine, istutamine ja rohimine sügiseses aias tasuvad end kuhjaga ära kevadel, mil saab mitmed aiatööd vahele jätta ja mõnusalt kevadpäikese käes sügiseste tööde vilju nautida.

Et ükski sügiseks paslik aiatöö meelest ei läheks, reastas aia- ja maastikukujundaja Kati Jukarainen kõik vajalikud tööd, mis just nüüd, enne talve tulekut tuleks ära teha.

Sibulad ja seemned mulda

Sügisel istutamiseks on mitmeid häid põhjuseid. Esiteks muudavad vahelduvad vihm ja päike mulla istutamiseks parajalt niiskeks ning aednik ei pea kastmisel liialt vaeva nägema. Lisaks ei ole ka päike praegu nii aktiivne kui suvel ning see tähendab, et noored taimed ei pea kõrvetavat päikest trotsima.

Kindlasti tasub ka erinevaid köögiviljaseemneid mulda pista, et kevadel paar nädalat varajasemat saaki nautida. Talvitudes muutuvad seemned tugevamaks ning nendest kasvanud taimedel areneb ka seeläbi elujõulisem juurestik, mis väljendub ka taimede tugevas maapealses osas, mis on nii haigustele kui kahjuritele vastupidavam. Sügisel võib julgelt külvata peterselli, porgandit, pastinaaki, tilli, lehtsalatit, küüslauku ja koriandrit.  

Nüüd sobib istutada ka püsililli ja kevadel õitsvaid sibullilli. Sibulate istutamisel peame olema kindlad, et ilm liialt soe ei oleks. Pikalt kestvad soojad temperatuurid võivad põhjustada sibulate idanemise, mis omakorda seab lilled ohtu talvekülmade ajal. Arvestama peaks ka sellega, et erinevad lilled vajavad erinevate tingimustega kasvukohti. Näiteks tulbid ja siniliiliad armastavad päikest, nartsissid ja lumikellukesed kasvavad pigem kergelt varjus olevatel aladel. Hea ülevaate saamiseks tasub paberile visandada aiaplaan ning sarnased lilled peenardesse grupeerida.

Rohi ja kobesta

Sügisene niiskus tiivustab lillede ja taimede kasvu ning ka umbrohi teeb nüüd viimast kasvuspurti. Et kevadine aed pakuks umbrohuvaba silmailu, tuleb enne talvepuhkusele minemist vabaneda neist tüütutest asunikest.

Kõige lihtsam on neist lahti saada kohe pärast vihma või kastmist. Lihtsalt tõmba hoolikalt nad mullast välja ja vii tuleasemele või pane kompostihunnikusse. Kui juurviljapeenrad on saagist koristatud ja umbrohi peenardel tantsu lööb, siis aseta mulla peale ajalehed ning pane sinna peale multši. Selline viis lämmatab umbrohu kiiresti ning takistab uue kasvu.

Kui aias on elukoha leidnud ka soovimatud samblikud, siis aitab neist lahti saada sool, kartuli- või pastakeeduvesi ning ka äädika ja vee lahus.

Kindlasti ära unusta oktoobris ja novembris koduaia mulda labida sügavuselt kobestamast. See aitab hävitada kõik pahatahtlikud kahjurid ning takistab nende uuesti mulda jõudmist.

Kasvuhoone korda!

Kasvuhoone korrastamist ei tasu kindlasti kevadesse jätta. Puhasta see mustusest ja taimejäänustest, kaeva muld läbi ning lisa looduslikku väetist, et taimed saaksid mullast kevadel rammu. Vaata üle ka võimalikud katkised kohad kiles, ühenduskohtades ning vaheta välja katkised klaasid.

Hekk kauniks!

Kui aeda kaunistab kevadel õitsev hekk, siis just sügis on selle pügamiseks õige hetk – see tagab lopsaka õitemere kevadel. Okaspuuheki pügamiseks on praegu samuti hea aeg, kuid kindlasti tuleb noore heki puhul pigem tagasihoidlikult tegutseda ja vanema heki puhul võib pügamise julgemalt ette võtta. September ja oktoober on hea aeg näiteks levinud viirpuuheki harvenduslõikuseks.

Kauni heki saamiseks peavad muidugi ka tööriistad vastavad olema. Olenevalt heki suurusest läheb vaja aiakääre, hekikääre või hoopis hekilõikurit.

Puhasta ja paranda

Heade tööriistadega on lausa lust koristada! Kui sügisesed aiatööd tehtud, siis puhasta korralikult kõik tööriistad ja aiatarvikud – see pikendab nende eluiga. Kindlasti tuleb pärast pesemist ka kõik korralikult kuivatada.

Puhasta õrnatoimelise pesuvahendi, harja ja veega ka kõik taimepotid ja karbid. Pesemine aitab tappa erinevad haigused ning kevadel on mugav taas kaunid potid kasutusse võtta. Ole veendunud, et voolikud on veest tühjaks lastud ning kraanid talveperioodiks lahti jäetud.

Hoolitse ka oma aiamööbli eest! Paranda katkised kohad ja tõsta niiskete ilmaolude eest varjule. Kevadel jääb üle vaid tolm pingilt pühkida ja aiailu nautima asuda.