Röa küla külavanem ning tervisedendamise ja sisejulgeoleku valdkonna asjatundja Sandra Mägi usub, et koostöös leiame isikliku potentsiaali ja muudame kogukonna turvaliseks.

Eesti on väike riik, oleme siin tegelikult kõik üks suur pere. Peame kokku hoidma ja koos tegutsema. Kui heaolus on puudujääke, peab tegutsema ja astuma reaalseid samme, et olukorda muuta, isegi kui muutused alati ei õnnestu. Vähemalt on proovitud.

Tundsin, et pean oma küla eest vastutuse võtma, kui olin just õppimas tervisedenduse planeerimist kogukonnas. Mõistsin, et turvalisuse arendamisel on määrava tähtsusega sotsiaalne suhtlus ja koostöö. Alustasin Naabrivalve sektori loomisega, seejärel kutsusin külarahva kokku – hakkasime külaplatsi välja arendama ja ühisüritusi korraldama.

Nägin, et inimesed külas on elanud ligi 10 aastat kõrvuti majades, kuid pole kordagi suhelnud ega teineteisele teregi öelnud. Täna on needsamad naabrid väga head sõbrad – käivad koos maratonidel, saunatavad, korraldavad ühiseid üritusi, kirjutavad suuri ja väärt projekte külaelu arendamiseks. Fantastiline sümbioos ja koostöö.

Inimestega on Röa külal vedanud. Nad on andekad ja võimekad kodanikud, kellel on märkimisväärne sotsiaalne potentsiaal. Osatakse planeerida ja korraldada; veebikeskkonda luua, kujundada ja arendada; ehitada; koos meeskonnana tegutseda ja kompromisse leida; aidata abivajajaid; võtta vastutust kogukonna liikmete eest ja esindada küla ka vallamajas jne.

Inimeste kaasamise tulemus on see, et täna ei ole enam mina see, kes vastutust võtab, vaid vastutajateks on needsamad omavahel „võõrad“ olnud naabrid ja ka teised külaelanikud. Seda võib nimetada psühholoogiliseks võimestumiseks selle termini kõige otsesemas tähenduses. Igal inimesel on mingi kindel isiklik potentsiaal ja võimekus – see tuleb neis üles leida ja anda võimalus seda rakendada. Usun, et just selliselt areneb inimesest väärtuslik ja motiveeritud kodanik, kes on valmis oma kogukonna heaks panustama.



See lugu siin on pärit Hea Kodaniku portaalist. Kas ka sulle läheb korda, mis su ümber juhtub? Sa teed midagi selle paremaks muutmiseks? Sa toetad hea kodaniku väärtusi ja usud, et rohkem inimesi võiks võtta vastutuse ühiste asjade eest?

Saada Hea kodaniku portaali oma lugu sellest, mida, miks ja kuidas sa neid väärtusi elad või kuidas vastutuse võtsid!

See võib olla kas konkreetne lugu sellest, kuidas sus käis see klõps, kus ei suutnud enam oodata, et “keegi ometi midagi teeks”, ja sina olidki see, kes midagi teeb.

Või siis jutt sellest, miks su jaoks on oluline teha rohkem kui maksude maksmiseks, õigetel päevadel lipu välja panemiseks ja omaenda töö-kodu-hobi marsruudil pendeldamiseks vajalik.

Saada oma lugu, no nii 3-4 lõiku pikk, Mari Öö Sarvele, aadressil mari@heakodanik.ee. Kogume need lood kokku, et hea kodaniku pisikut veel ja veel levitada. Teiste lugusid saad lugeda siit.