Harjumaal Kose kihelkonna Saula külas asuv Siniallikate pühapaik sai hiljuti teabetahvlid. Parkla lähedal Siniallika metsa servas raja äärde paigaldatud stend tutvustab pühapaiga pärimusi ja ka hiiepaiku laiemalt. Mõnisada meetrit edasi, hiie piiril on nüüd lisaks ka hiietavasid tutvustav väiksem teabetahvel.

  • Bioneeri uudised
  • 15. veebruar 2023
  • Foto: Saula Siniallikate teabestend / Kiur Kaasik

Tallinn - Tartu maantee lähedal asuvad Siniallikad on armastatud külastuskohaks, kus käib iga nädal sadu inimesi. Kahjuks ei tunne kõik hiiekülastajaid häid tavasid. Aastate jooksul on korduvalt lõhutud allikate purdeid ja piirdeid ning ka talgu korras püstitatud hiievärav lõhuti maha. Samuti seotakse puudele ajalooliste tavadega kooskõlas olevate looduslikust kiust annipaelte kõrval üha enam ka sobimatuid - plastist jm tehisainest - riputisi. Loodetavasti suunavad uued stendid külastajaid pühapaika hoolivamalt suhtuma.

Mõlema tahvli tekstid on eesti, inglise ja vene keeles. Stendide teksti ja fotod koostas tasuta ühiskondlikus korras Ahto Kaasik Hiite Maja sihtasutusest. Fotode seas on ka Ants Markus Antsoni "Metsa süda", mis võitis 2020. a Hiite kuvavõistluse peaauhinna. Stendilt leian ka Maavalla Koja (stendi koostamise algataja) märgi, samuti Hiie väe märgi, mis tähistab hiiesõbralikke ettevõtmisi. Stendide kujunduse ja valmistamise tellis ja need paigaldas RMK külastuskorraldusosakond.
Siniallikad on Eesti ühed tuntumad terviseallikad ja on arvatud, et sealt leiab abi kõikide haiguste vastu. Rahvasuu teab, et allikaid valvab haldjas Siniallika Tölp, kes muu hulgas jälgib, et keegi ilma andi jätmata sealt vett ei võtaks. Sini-, Must- ja Valgeallikas hoiavad meie rahvusvärve, mistõttu on neid eriti sobiv külastada ka Eesti Vabariigi aastapäeval.

Stendidega saab tutvuda ka Hiite Maja veebilehel.
Siniallika teabetahvel.
Heade tavade tahvel Siniallikatel.