Laupäeval, 29. augustil kutsub Ülemiste veepuhastusjaam alates kella 10st kõiki huvilisi tasuta avatud uste päevale, kus saab põnevate ekskursioonide käigus tutvuda Tallinna joogivee puhastamisega ning õppida kasulikke vee säästmise nippe.

Veepuhastusjaama avatud uste päeval viivad AS Tallinna Vesi spetsialistid kella 10st kella 15ni igal täis- ja pooltunnil läbi nii eesti- kui venekeelseid ekskursioone. Huvilistele tutvustatakse, kuidas toimib veepuhastusjaam ning kuidas saab järveveest väga hea kvaliteediga joogivesi, millega tegeleb veelabor ning kuidas avastatakse ja likvideeritakse veelekkeid. Samuti jagatakse lihtsaid ja praktilisi näpunäiteid, kuidas kodus vett säästa ning seeläbi hoida ka raha ja loodust.

Ülemiste veepuhastusjaama juhi Andres Pikkeri sõnul on tallinlased eelnevatel aastatel sarnased üritused väga hästi vastu võtnud ning huvi joogivee ja selle kasutamise suhtes on pidevalt kasvanud. „Inimesed keeravad sageli kraani lahti, mõtlemata, kust ja kuidas vesi nende kodudesse jõuab,“ rääkis Pikker.“Avatud uste päeval näitame, kuidas toimub vee puhastamine ning kuidas oleme saavutanud nii kõrge vee kvaliteedi, et juulikuus vastasid 99,7 protsenti tarbijate kraanidest võetud veeproovidest kõikidele kvaliteedinõuetele.“

Iga inimese veetarbimiseharjumused mõjutavad olulisel määral nii ümbritsevat keskkonda kui ka igaühe rahakotti. Seetõttu aitab AS Tallinna Vesi kaasa säästlikuma mõtteviisi propageerimisele. Vee säästmise osas oli aastaid Tallinnas suureks probleemiks veekadu üldtorustikus. Uute tehnoloogiate abil on veelekete tase vähenenud 16,7 protsendini, mis tähendab, et võrreldes 2002. aastaga on veekadu iga päev üle 12 000 kuupmeetri ehk Tartu linna ööpäevase veetootmise võrra väiksem. Avatud uste päeval saab huviline näha ka seda, kuidas veelekkeid avastatakse ja likvideeritakse.

Kõik tervisespordi sõbrad saavad samal päeval osa võtta ka 14-kilomeetrisest jooksust ümber Ülemiste järve või 5-kilomeetrisest metsajooksust. Distantsid on võimalik läbida ka kepikõndi tehes ning lastele toimuvad Lotte lastejooksud. Ülemiste jooks toimub 37. korda ning selle suurtoetajaks on AS Tallinna Vesi. Start jooksuringile ümber tallinlaste joogiveeallika antakse kell 12 veepuhastusjaama territooriumil, Järvevana tee 3.

Tallinna linn saab umbes 90 protsenti oma joogiveest pinnaveeallikatest, mille kogumaht on 35 miljonit kuupmeetrit ja pindala 1782 hektarit. Esimesed ojad ja jõed saavad alguse Aegviidu metsadest ja rabadest. Veed kogutakse ja juhitakse kuude veehoidlasse, et hoida ja säilitada veevaru Tallinna suurimas ja tähtsaimas pinnaveeallikas - Ülemiste järves, mille maht on 17 miljonit kuupmeetrit. Ülemiste veepuhastusjaamas, mis töötab juba aastast 1927, läbib vesi põhjaliku puhastusprotsessi. Veejaama maksimumvõimsus on umbes 123 000 kuupmeetrit ööpäevas.

Ülemiste veepuhastusjaam asub aadressil Järvevana tee 3, Tallinn.

Link asukohakaardile: http://tinyurl.com/nyt3kn