Lapse ettevalmistamine eelseisvaks kooliaastaks ei tähenda ainult õppimiseks vajalike asjade ostmist, vaid ka suuremaid oste. Väga tähtsat rolli õppeprotsessi mugavamaks muutmisel mängib just mööbel. Millega tuleks erinevas vanuses õpilaste ruumi kujundamisel arvestada, et pakkuda kodus täielikult funktsionaalset õpikeskkonda?

Väikesed ostud, nagu kirjatarbed ja seljakotid, ei vaja pikka otsustusprotsessi, kuid suuremad ostud, näiteks lastemööbel aga küll. Et vältida vanemate segadusse ajamist pikkade koolitarvete nimekirja poolt ning leida lapsele kõige sobivam mööbel, jagas  sisedisainer Inese Oboleviča soovitusi, mille järgi kujundada erinevas vanuses õpilaste ruume.

Mööbel koolieelikutele - värvikas ja funktsionaalne

Sisekujundaja Inese Oboleviča tõi välja, et eelkooliealistele lastele on kõige sobivam mänguline mööbel, mis sisaldab palju värve. „Sama oluline on mööbli funktsionaalsus, kui laps hakkab koolipingil õppetöid tegema. Seetõttu on oluline pakkuda praktilistel eesmärkidel pliiatsite, liimi, paberi ja kõige muu jaoks mugavat hoiustamist, kuna kirjutuslaua peamine eesmärk on võimaldada kirjutada ja joonistada,“ sõnas Oboleviča.

Koolieelikutele mööbli otsimisel tasub organisatoorse korra kehtestamiseks võtta kasutusse ladustamissahtleid. Näiteks on hea osta asjade korras hoidmise õpetamiseks riiulisüsteemi või eri värvi sisseehitatud kastidega laud, andes igale värvile oma tähendus - paberikastiks roheline, pliiatsikarbiks punane. „Lastetoa kujundamisel on üks olulisemaid mööbliesemeid laud, kuid kui sel puudub hoiuruum, on hea juurde osta mahukamad karbid, mida saab mugavalt lapse toas laua või voodi alla paigutada,“ soovitas sisedisainer.

Oboleviča sõnul tuleb arvestada, et selles vanuses arenevad ja kasvavad lapsed väga kiiresti, mistõttu on tulusam ja mugavam osta mööblit, mida saab modelleerida, võimalusega ümber kujundada ja ümber tõsta vastavalt lapse soovidele. „Modelleeritud mööblit on alati lihtne täiendada, lisades näiteks garderoobi riiuleid juurde. Teine võimalus on sisseehitatud riidekapid, mis on mõnikord kujundatud eraldi ruumina. Lisaks on sellised riidekapid kasulikud mitte ainult riiete hoidmiseks, vaid ka lisaruumina hooajaliste asjade hoiustamiseks,“ sõnas sisekujundaja.

Põhikooli lapsed vajavad rohkem ruumi

Põhikoolieas on lastel endiselt stiil, kus domineerivad erksad värvid ja animeeritud trükid. „Selles vanuses kasvavad lapsed väga kiiresti, mistõttu tasub kaaluda suuremaid riiulikappe, kui ruum seda võimaldab. Mööbli suurust ja mahutavust on hea õigeaegselt meeles pidada, kuna see hõlbustab oluliselt ka õppimisprotsessi kodus ja toas. Põhikooliealistele lastele sobivat mööblit otsides tasub meeles pidada, et selles vanuses veedavad lapsed rohkem aega laua taga õppides, mistõttu peaks ruum võimaldama mahutada nii õppematerjale kui ka erinevate hobide või klassiväliste tegevustega seotud vahendeid - muusikainstrumendid, spordivahendid,“ sõnas sisedisainer.

Põhikooliealistele lastele on väga oluline laua taga õppides hoida head rühti ja istumisasendit, seega tasub veenduda, et lapsel oleks mugav reguleeritava kõrguse, seljatoe ja käetoega tool. „Näiteks on lastele mõeldud ENTELO ergonoomilised toolid, mille kõverjooneline kuju on loodud spetsiaalselt lapse keha ja raskuse jaoks. Muidugi tuleks arvestada mitte ainult praktilisusega, vaid ka tooli kujundusega, et see sobiks ülejäänud ruumiga,“ jagas disainer soovitusi, lisades, et pikema eluea jaoks võiks valida neutraalses toonis - valge, must, hall - tooli. „See näeb maitsekam välja ning kui laps kasvab, siis muutub ka tõenäoliselt oluliselt tema maitse,“ nentis disainer.

Keskkooliõpilased pööravad tähelepanu moodsale mööblile

Keskkoolilastel on suurem huvi muuta ruumi funktsionaalsus vastavusse nende tegevustega, lisaks kujundada see stiilseks, kaasaegseks ja üha enam enda stiilile vastavaks.

„Seda tüüpi mööbel tähendab funktsionaalseid laudu, mis on kujundatud lihtsaks ja mitmekülgseks, nii et neid saab paigutada igas suuruses tuppa. Lauad lisavad ka minimalistlikku stiili, hoides korda ja värsket ilmet,“ sõnas Oboleviča.

Erinevate mööbliesemete ostmisel peab selgeks tegema, milline neist domineerib ja vastavalt sellele kohandama teised esemed, valides vastava värvi ja stiili. „Näiteks kui peamine on töölaud, siis tuleks kummut või riiulikapp kohandada lauaga nii stiili kui ka sobiva värvigamma poolest. Tuba saab kindlasti täiendada moodsate elementidega, mis peegeldavad noore inimese iseloomu ja maitset,“ soovitas disainer.

Kuna selles vanuses on lapsed küpsed ja kipuvad proovima uusi asju, on kindlasti soovitatav mõelda mugavale mööblile, mis aitab ka lõõgastuda. Sellisteks hetkedeks soovitab sisekujundaja tugitooli, kus saab raamatut lugeda või nutiseadmes istuda, samuti on need suurepäraseks aktsendiks kogu ruumile. „Noortele, kes veedavad palju aega arvuti taga, tasub muretseda arvutimängu tool, kus on ühendatud nii funktsionaalsus kui ka disain mugavamaks istumiseks. Kui on soov elegantsema stiili vastu, võib valida tooli, millest saab üks peamisi kujunduselemente toas,“ soovitas sisedisainer.