Alates 31. oktoobrist on rohetehnoloogiaettevõtetel võimalik taotleda otseinvesteeringuid SmartCapi Rohefondist. Kokku plaanib SmartCap omakapitali või konverteeritavate instrumentidena võimaldada ettevõtetele rahastust kuni 20 miljoni euroses mahus.
 

  • Majandus
  • 1. november 2022
  • Foto: Pixabay

“Euroopa taasterahastu vahendite toel loodud SmartCap Rohefondi eesmärk on parandada riskikapitali kättesaadavust innovaatilistele ja teadusmahukatele rohetehnoloogiaettevõtetele,” ütles SmartCapi juhatuse liige ja fondijuht Sille Pettai. 

Septembris kuulutas SmartCap välja avaliku konkursi erafondivalitsejate leidmiseks kahe rohetehnoloogia riskikapitalifondi rajamiseks. Mõlemasse fondi teeb SmartCap ankurinvesteeringu, et lihtsustada fondidel erainvestoritelt kapitali kaasamist.

“Samas võib uue fondi nullist käivitamine võtta keskmiselt kuni kaks aastat,” rääkis Pettai. “Seetõttu soovime ajaks, mil uusi fonde alles rajatakse ning nad pole veel investeerimistegevust alustanud, pakkuda rahastusvõimalusi otse neile rohetehnoloogia ettevõtetele, kes juba on erakapitali kaasamas ning vajavad rahastusringi edukaks lõpuleviimiseks täiendavat panust.”

SmartCapi Rohefondi otseinvesteeringute programmi kogumaht on kuni 2024. aasta lõpuni eelduslikult 20 miljonit eurot. Rahapaigutused tehakse ettevõtetesse omakapitaliinstrumentide kaudu või konverteeritavate laenudena. 

Otseinvesteeringute programmi tingimuste kohaselt on SmartCapi Rohefondi poolt ühte ettevõttesse tehtava investeeringu maht vahemikus 250 000 kuni 2,5 miljon eurot. 

“Rohefond investeerib ettevõtetesse koos erainvestoritega, sealjuures peab eraraha moodustama vähemalt 50 protsenti sellest rahastusringist. Rahastusringi peavad vedama erainvestorid, kellel on selleks vajalikud eeldused ja varasem edukas rahakaasamise kogemus,” rääkis SmartCapi investeeringujuht Mihkel Hollo. “SmartCapi Rohefond saab investorina osaleda rahastusringides varasest faasist kuni B-seeria rahastuseni.”

SmartCap Rohefondi investeeringute esmane eesmärk on toetada strateegilistes valdkondades – energeetika, põllumajandus, toidutööstus, transport ja logistika, materjali- ja keemiatööstus, keskkond – tegutsevaid kõrge kasvupotentsiaaliga varase faasi rohetehnoloogia ettevõtteid. SmartCapi fookuses on ennekõike ettevõtted, mis on keskendunud mitte-tarkvaraliste lahenduste väljatöötamisele ja rohepöörde eesmärkide saavutamisele. Ettevõtted peavad olema asutatud Eestis ning siin ka äritegevust omama.

SmartCap Rohefondi otseinvesteeringute protsess on Mihkel Hollo sõnul jagatud kolme etappi:
taotluste esitamine ja kvalifitseerimine;
taotluste sisuline hindamine, vastavuskontroll ja investeerimisotsused;
läbirääkimised ja lepingu sõlmimine, rahastusringi lõpuleviimine.

“Hinnates Eesti rohetehnoloogiaettevõtete eeldatavat rahastusvajadust, loodame esimesed investeerimisotsused langetada 2022. aasta lõpuks,” märkis ta.

SmartCapi Rohefondi rahastusest huvitatud ettevõtted saavad investeerimisprogrammi tingimustega tutvuda siin

100 miljoni eurose mahuga SmartCapi Rohefondi kaudu on koos erainvestoritega kavas pakkuda omakapitaliinvesteeringuid kuni aastani 2026. 


Värskemat infot SmartCapi Rohefondi tegemistest - valmis on saanud Rohefondi otseinvesteeringute tingimused ning roheettevõtetele, kes on raha kaasamas ja vajaksid lisatõuget, on nüüd selleks võimalus avatud kui nad loomulikult vajalikud tingimused täidavad. Peamised tingimused ka lühidalt loetletuna:
* SmartCapi Rohefond investeerib omakapitali või konverteeritava instrumendi investeeringuna
* Ühte rohetehnoloogiaettevõttesse tehtava investeeringu maht on vahemikus 250 000 kuni 2,5 miljonit eurot
* Rahastusringi peab olema kaasatud eraraha vähemalt 50% ulatuses
* Investeeringut saab taotleda varasest faasist kuni B-seeria rahastuseni
* Investeeringuid tehakse kuni programmi vahendite (20M) ammendumiseni, eeldatav investeerimisprogrammi lõpp on 2024. aasta lõpp