Milleks kuhjata kappidesse kümneid erinevaid kodukemikaalide potsikuid ja totsikuid, kui paljudel puhkudel piisaks kodustel koristustöödel vaid ühest – purgitäiest soodast. Oma loodussõbralikkuse ja odava hinna poolest suudavad soodaga võistelda vaid vähesed keemilised puhastusvahendid. Juba meie emad ja vanaemad teadsid, et sooda on perenaise sõber. Ka uuel keskkonnateadlikul põlvkonnal tasuks sõprussuhted soodaga taas üles soojendada.

Soodat valmistatakse üldiselt troonamaagist, mida kaevandatakse looduslikest maardlatest kõikjal maailmas, kuid peamiselt USA Wyomingi osariigist. Soodat võib valmistada ka tööstuslikult süsihappest ja naatriumhüdroksiidist. Troona aga on looduslik aine, mida on lihtne kaevandada ning mis annab enamiku soodast.

Troona avastati 1840. aastate keskel. Siis, nagu ka nüüd, kasutati seda laialdaselt majapidamises küürimiseks, puhastamiseks ja lõhna eemaldamiseks. Troonat nimetatakse ka looduslikuks soodaks ja söögisoodaks, kus see aitab kremortartariga segatult tainal kerkida.

Ahju puhastamine

Pärast ahju puhastamist valmista soodast ja veest hele pasta. Pintselda sellega ahju sisemus üle ning järgmine kord läheb puhastamine palju lihtsamalt.

Hallitus dušikardinatel

Dušikardinatel kasvava hallituse eemaldamiseks määri neile soodast ja veest valmistatud pastat. Lase kardinatel öö otsa seista ning pese pasta sooja veega maha.

Hõbe

Hõbeda puhastamiseks leota seda keevas vees, millesse on lisatud soodat, kremortartari, soola ja tükk fooliumi.

Juukseharjad ja kammid

Valmista soodast ja soojast veest lahus. Leota selles harju ja kamme mustuse ja rasva eemaldamiseks tund aega, seejärel loputa sooja veega.

Kapsa keetmine

Kapsas püsib keetimise ajal erkroheline, kui lisad vette näputäie soodat. See aitab lehtedel säilitada neis sisalduvat magneesiumi.

Klaaskarahvinid

Klaaskarahvinid sisemuse puhastamiseks valmista lahus soodast, purustatud kuivadest munakoortest ja soojast veest. Loksuta seda karahvinis ja lase öö otsa seista. Loputa jääkide eemaldamiseks korralikult destilleeritud äädikhappega, seejärel põhjalikult sooja veega.

Kroom

Kroomi poleerimiseks valmista soodast ja veest pasta. Loputa põhjalikult puhta veega.

Köögid ja vannitoad

Veega segatult moodustab sooda leeliselise lahuse, mis lagundab mustuse enamikult köögi- ja vannitoapindadelt. Kuivalt võib seda kasutada kooriva pulbrina. Destilleeritud äädikhappega segatult muutub sooda toime veelgi tõhusamaks.

Külmkapi lõhnad

Hoia külmkapis alustassi soodaga, mis imab endasse toidulõhnad. Vaheta soodat kahe nädala tagant. Vana sooda äraviskamise asemel vala see köögivalamusse ja kalla peale kannutäis keeva vett – see hoiab kanalisatsioonitorud värsked ja lõhnatud.

Lõikelilled

Lisa lillevette näputäis soodat, et need kauem värskena püsiksid.

Messing

Messingi puhastamiseks valmista soodast ja sidrunimahlast pasta. Määri see esemele ja lase minut aega seista. Loputa korralikult.

Nõudepesu- ja flanell-lapid

Leota nõudepesu- ja flanell-lappe värskendamiseks kanges sooda-veelahuses.

Pesupesemine

Iga masinatäie jaoks vajamineva pesupulbri hulga vähendamiseks ja selle tõhustamiseks asenda pool tavalisest annusest soodaga. Muuseas sisaldab pesupulber palju vähem kemikaale kui selle vedelad vasted.

Plekid madratsil

Plekkide eemaldamiseks madratsilt valmista soodast ja veest vedel pasta ning määri plekile. Lase kuivada, seejärel harja pulber ära. Sooda eemaldab madratsilt ka lõhnad.

Plekid tassides ja teekannus

Täida nõud sooda-veelahusega. Lase seista, kuni plekid kaovad, seejärel loputa. Kangekaelsete plekkide eemaldamiseks kasuta sooda ja destilleeritud äädikhappe lahust.

Prügikastid

Raputa prügikasti põhja haisu eemaldamiseks soodat. Pärast prügi väljaviimist kalla prügikasti vett ja loksuta. Vala vesi välja ja lase kuivada, seejärel pane uuesti põhja sooda järgmise korrani.

Rooste kööginõudel

Vajuta kartuli lõikepind soodasse ja hõõru sellega roosteseid kohti. Loputa nõud, seejärel pühi need üle vähesesse oliiviõlisse kastetud lapiga, mis ei lase roostel uuesti tekkida.

Vaibal

Raputa vaibale lõhna eemaldamiseks soodat. Lase tund aega seista, seejärel puhasta vaip tolmuimejaga.

____________________

Allikas: Christina Strutt „Loodussõbralik majapidamine“

Loe sooda kohta lisa!