Vaata oma soodapakendilt tootja nime. Kui selleks on “Башкирская содовая компания" (BSK), pole see toode kaugeltki keskkonnasõbralik. Selle sooda tootmiseks hävitakse Baškiirias Sterlitamaki piirkonna ökosüsteemi ja see hävitustöö jätkub.

BSK kasutab sooda tootmiseks vana tehnoloogiat, mille käigus põletatakse lubjakivi süsinikdioksiidi saamiseks. Shaketau mäel algas tootmine 1950. aastal, praeguseks on mägi tooraine saamiseks lõpuni kaevandatud.

Sellise tootmistegevuse tulemuseks on Belaja jõe reostus. 2018 aastal suurendas BSK oma jäätmete emissiooni jõkke 17 korda. Ametlikel andmetel on üle 90% kahjulikest ainetest jõkke sattunud BSC tegevuse tulemusena. 1 tonni kaltsineeritud sooda tootmisel tekib 12 tonni jäätmeid.

Baškiiria vabariigi elanikud püüavad soodatootmise jätkamise eest kaitsta järgmist mäge nimega Kuštau, mille arendamiseks on antud võimude poolt luba.

Juba mitmendat aastat on mägede hävitamise vastu korraldatud avalikku kampaaniat. Selle aasta augustis on olukord muutunud elanike ja võimude avalikuks vastasseisuks.

Kahjuks tuleb kahelda ka ohutuks peetud toodetes.

Kas teadsid sellest?