Euroopa Liidu eesistumise 2012. aasta esimese poolaasta korralduse eest vastutav Taani välisministeerium teatas eile, et eesistumine on vastavuses uue säästliku ürituste korraldamise standardiga ISO 20121. Saanud kinnituse sertifitseerimisfirmalt SGS, on see maailma esimene ISO20121 sertifikaadiga suur rahvusvaheline sündmus. Välisministeeriumi osalusel korraldati tänavu jaanuarist juunini 110 kohtumist ligi 15 000 osalejaga kolmes toimumispaigas.

"Nõnda paljude erinevate ürituste korraldamine vajas nutikat, tõhusat ja paindlikku juhtimissüsteemi. ISO 20121 standard aitas meil mõistlikult ühitada oma säästlikke eesmärke praktiliste äriprotsessidega," sõnas Andreas Clausen Boor, Taani välisministeeriumi logistikajuht. "Tundsime endal vastutust viia läbi efektiivseid üritusi kuluefektiivselt. Kestlikkusele suunatud võtted säästsid raha, säilitades samas kvaliteeti, mille poolest Taani üritused on tuntud."

Eesistumise ajal rakendati mitmeid säästlikke lahendusi, näiteks toimusid kohtumised ökomärgisega konverentsiruumides, pudelivee asemel pakuti kohtumistel kraanivett, kontoritarbed (plokid, pastakad, paber) olid taaskasutatavatest materjalidest ning delegaatidele anti kasutada tasuta jalgrattaid.

"Taani valitsus seadis eesmärgiks korraldada kestliku eesistumise. See on esimene eesistumisperiood, mis on kavandatud ja teostatud säästlikult. ISO sertifikaat on nagu toetav patsutus õlale ning näitab meie pühendumist kestlikkusele ja rohelistele lahendustele. Oleme kasutanud oma eesistumisperioodi näitamaks, et Taanil on poliitiline tahe viia räägitu ellu ja toetada oma sõnu tegudega. Suurepärane, et meil Taanis on ka ettevõtteid, mis suudavad pakkuda keskkonnasäästlikke tehnoloogiaid ja lahendusi," ütles Euroopa asjade minister Nicolai Wammen.

"Taani pealinn on kestlikult korraldatud konverentside vallas teerajaja rollis. Täna on 65% kõigist hotellitubadest ja kõik olulised konverentsipaigad Kopenhaagenis ökomärgisega. Me loodame, et uus ISO 20121 standard julgustab konverentsikorraldusega seotud ettevõtteid Taanis edendama oma kestlikkusele suunatud tavasid ning tugevdama Taani positsiooni juhtiva sihtkohana ürituste läbiviimiseks," märkis Markus Diefenbach, rahvusvahelise turunduse juht VisitDenmark’i äriturismi osakonnast.

Enne Taani EL eesistumisperioodi algust lõi Välisministeeriumi logistikameeskond kontseptsiooni, mis tagas eesistumisperioodi ürituste kestliku läbiviimise ilma, et sellega kaasnenuks märkimisväärne lisakulu. See saavutati tehes vastavaid nõudmisi tarnijatele, loobudes teatud hüvedest ja sõlmides sponsorleppeid cleantech ettevõtetega.

Välisministeeriumi eestvõttel loodi konsortsium koos paljude partneritega erinevatelt aladelt, et rakendada kestlikke algatusi üle kogu riigi. Konsortsiumisse Danish Sustainable Events Initiative (DSEI) kuuluvad Taani Välisministeerium, VisitDenmark, SAS – Scandinavian Airlines, HORESTA (Taani Hotellide ja Restoranide Assotsiatsioon), VisitAarhus, VisitAalborg CVB, Inspiring Denmark, State of Green, Kopenhaageni linn, Bella Center Copenhagen, Wonderful Copenhagen CVB ja MCI.

Taani valitsus on esimene Euroopa Liidu liige, mis võrdles oma kestlike ürituste korraldamise süsteemi rahvusvaheliste standarditega. Aruande oma kogemuste ja järeldustega edastavad nad Euroopa Liidule enne 15. juulit 2012. Aruanne pannakse üles DSEI veebilehel.

LISAINFO