17. detsembril kell 17.30 algab Tartu linnaraamatukogu saalis Café Norden sarja õhtu, mille kõneaineks meie rahvusloom hunt ning esitlemisele tuleb Lars Berge raamat „Hundirünnak“.

Õhtu külaline on hundiuurija, zoosemiootik Laura Kiiroja, kes tegeleb välismaiste loomaaiahuntide sotsialiseerimisega ja teab palju ka Eesti huntide käekäigust.

Hundiõhtut korraldama tõukas rootsi ajakirjaniku Lars Berge reportaažiraamat „Hundirünnak“ (kirjastus Sinisukk 2019, tõlkija Tiina Mullamaa). Autor püüab avada 2012. aastal  Kolmårdeni loomapargis aset leidnud hundirünnaku tagamaid ja põhjuseid. Nimelt leitakse ühel hommikul hunditarandikust suurte kogemustega hunditalitaja surnukeha.

Neli aastat hiljem jõuab juhtum kohtusse.

Jutustuse kõige olulisem allikas ongi eeluurimisprotokoll, aga autor kirjutab ka loomaaia rollist tänapäeva maailmas, Kolmårdeni loomapargi ajaloost, huntide käekäigust Rootsis läbi sajandite. Ta kirjeldab loomapargi projekti ehk elamustoodet  „Lähikontakt hundiga“, mille käigus viidi aasta jooksul hunditarandikku tuhandeid turiste. Autor otsis infot raamatukogudest ja arhiividest, luges raamatuid ja uurimistöid ning kohtus hundiuurijatega.

Konkreetset vastust küsimusele, miks inimestega harjunud hundikari oma talitaja tappis, raamat ei anna, iga lugeja saab ise otsuse teha. Autori arvamus on aga selline: „Püüdes metsikule loodusele nii lähedale pääseda kui üldse võimalik, astuti Kolmårdeni hunditarandikus üle nähtamatu piiri.“ „Hundirünnak“ on põnev jutustus nii  huntidest kui ka inimestest ja (Rootsi) ühiskonnast.

Kanada Dalhousie Ülikooli doktorant Laura Kiiroja on alates 2012.

aastast õppinud maailmas tunnustatud hundiekspertide käe all tundma hunte ja inimese-hundi suhteid. Ameerikas ja Saksamaal on ta tegelenud loomaaias elavate huntide sotsialiseerimisega, st nende inimhirmu vähendamisega looma heaolu parandamise eesmärgil. Laura väitel on hundid inimesele sotsiaalselt kõige sarnasemad loomad.  Tema arvates eestlastel on, mida oma  rahvusloomalt õppida.

Hundiuurija ja mitme hundiraamatu autori Ilmar Rootsi arvamust Kolmårdenis toimunu kohta saab lugeda Tartu linnaraamatukogu lugemissoovituste blogist.

Õhtu toimub Põhjamaade kohvikukohtumiste sarja  Café Nordeni raames, toetab Rootsi Suursaatkond. Müügil raamat.