Tõepoolest, kui otsid mõnusat kunstiseiklust linnast väljas, siis tasub istuda ratta selga ja kulgeda piki Jõgeva maanteed Tartu valda, Kärkna risti! Linnapiirist ainult 8 kilomeetrit eemal on Amme jõe looklevate käärude vahel koha sisse võtnud „Amme jõe loomaaed“.

6 stiliseeritud loomaobjektist koosnev loomaaed on oma olemuselt sama kirju kui Issanda loomaaed, sest mahutab lugematu hulga isendeid, just täpselt nii palju, kui su ettekujutus suudab välja genereerida. Zoomorfsed kujud on loodud taaskasutatavatest materjalidest, puidust ning leidobjektidest ning nende autoriks on skulptor Eero Ijavoinen.

”Algselt mõtlesin teha midagi Noa laeva taolist, kui aga sain töö loomiseks hunniku vanu terassilaudu, siis plaan muutus. Kuidagi orgaaniliselt inspireerituna ümbritsevast keskkonnast tuli see loomaaia idee. Siin on üks metsis ja jõe teisel kaldal peidab end näkk”, kirjeldab “Amme jõe loomaaia” sündi autor ise.

Skulptuuridel hoiavad kiivalt silma peal 7 pead - valvurid, kes ripuvad skulptuuridest nägemiskaugusel.

„Amme jõe loomaaed“ on üks osa kunstifestival „Linnast välja“ loodavast Kunstiteest, mis avatakse täies mahus juba 6. juulil. Tee lookleb Tartu vallas marsruudil- Raadi alev - Kõrveküla - Vasula - Äksi - Tabivere - Jõgeva mnt.

„ Kunstitee trajektoorile jääb mitu rattaringluse parklat, seega on 8 kunstipeatust 50 kilomeetrilisel trajektooril võimalik läbida ka rattaga. Ja soovitangi seda teha, sest nii saab avastada ka kõike seda ,mis jääb kunstipeatuste vahele - maalilise looduse, Tartu valla põneva kultuuriloo, atsakad kogukonnad ning kohalikud ettevõtjad,“ sõnas Kunstifestival „Linnast välja“ üks eestvedaja ja Tartu valla kultuuritööspetsialist
Karita Tilk.

Kunstifestival „Linnast välja“ kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi ning on loodud selleks, et murda olemasolevaid mõttemustreid kunstist ja kunsti tarbimisest. „Selleks toome me kunsti mugavustsoonist välja, pannes ta lennuväljale, jõe kaldale, maanteele, metsa taha, järve äärde…toome ta sinu juurde,“ sõnab festivali kunstiline juht Hando Tamm.

Kunstitee trajektoor koos täpsete asukoha koordinaatide, fotode ja sisututvustusega on leitav nii festivali kodulehel linnastvalja.ee kui ka jälgitav mobiilirakenduses.

Tartu linnast saab nüüd rattaga loomaaeda?