Eile istutati Vabaduse puiestikus linnasalu talgutel sinililli, ülaseid, pihlakaid toomingaid ja sõnajalgu.  Kureeritud Elurikkuse naiskonna ja bioloog Mart Meriste juhendamisel lõid talgutel kaasa linnaaednikud, urbanistid, linnavalitsuse liikmed ja mitme kesklinnas tegutseva organisatsiooni töötajad. Talgutega pandi alus salumetsa-laadsele kooslusele, et suurendada pargi ja Tartu kesklinna liigilist mitmekesisust.

Koostöös linlaste ja kesklinna ettevõtetega kujundati osa Vabaduse puiestikust salumetsa kasvukohatüübile omaste liikidega pargiks e linnasaluks, et tutvustada linnaelanikele seda elurikast metsatüüpi ja liikuda edasi projekti plaanitud tegevustega.

Eilsetel talgutel käisid lageraielankidelt ja vabatahtlikelt saadud taimi istutamas töötajad Tartu 2024 korraldusmeeskonnast, tehnoloogiaettevõttest Playtech, haridus-ja teadusministeeriumist ja Tartu linnavalitsusest.
 
Talgute üks eesmärk oli lisaks istutamisele tuua kokku kesklinna piirkonna inimesed ning pakkuda pikalt kaugtööl olnud meeskondadele võimalust linnaruumi parandamiseks värskes õhus koos tegutseda. Playtechi brändi- ja kommunikatsioonijuht Kärt Kaasiku sõnul on tegu toreda võimalusega üle pika aja taas kolleegidega vabas õhus hajutatult kohtuda ning hea eesmärgi nimel ühiselt toimetada.

„Meie inimesed on juba üle aasta valdavalt töötanud kodukontoris ning ka uued töötajad peavad töö ja ettevõtte kultuuriga esimest tutvust tegema distantsilt. Vabatahtlik tegevus suurendab ja tugevdab meeskonnatunnet ning pakub positiivset emotsiooni nii uutele kui vanadele kolleegidele,“ lisas Kaasik.
 
Haridus- ja teadusministeeriumi kommunikatsioonikonsultandi Kadi Kolgi sõnul oli ministeeriumi ning Haridus- ja Noorteameti töötajatel oli rõõm aidata jõe kaldal asuvat Vabaduse puiestikku elurikkamaks muuta. “Tegemist on tänuväärse ettevõtmisega, mis tõstab teadlikkust loodusest linnakeskkonnas ning teeb Tartust atraktiivsema ja hubasema linna nii väljastpoolt tulijatele kui ka siinsetele elanikele,” kommenteeris ta.

Linnasalu täiendatakse suve jooksul. Juba järgmisel nädalal leiavad pargis koha 10 suurt maakivi, mis annavad koos mahajäetud tüvede ja istutatud taimedega puiestikule metsasema ja looduslikuma ilme. Parki tuuakse veel põõsaid, laane- ja maarjasõnajalgu.

Linnasalu loomise ettevalmistustöödega alustati juba märtsis. Arborist määras pargis kiratsema jäänud kehvas seisus puud. Need vaatas üle ka ELF-i spetsialist Lauri Lutsar, et tuvastada neis võimalikke nahkhiirte varjepaiku; üks puu seetõttu ka säilitati. Harvendatud pargis jõuab päikesevalgust maapinnale rohkem ja see soodustab istutatud alustaimede kasvu. Langetatud puude tüved jäeti osaliselt parki maha lamapuiduks, et luua uusi elupaiku. Okstest ehitasid maastikuarhitektid Gloria Niin, Jaana Ahlberg ja arborist Eero Tali oksavaale, mis on potentsiaalseks elupaigaks näiteks putukatele ja samblikele.
 
Kureeritud Elurikkus on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 kandidatuuriraamatu projekt, mida veavad maastikuarhitektid Anna-Liisa Unt, Karin Bachmann ja Merle Karro-Kalberg. Projekti eesmärk on aastaks 2024 muuta Tartu kesklinna pargid elurikkaks ja meeldivaks keskkonnaks nii inimestele kui teistele linna oma koduks pidavatele eluslooduse esindajatele. Ettevõtmisega soovitakse muuta üldlevinud linnaparkide kuvandit ning tuua looduskeskkond inimesele linnas lähemale. Seni on projekti raames uuritud parkide liigirikkust ning linlaste harjumusi, rajatud Uueturu parki linnaniit ning Keskpargis ja jõebaaride äärsele haljasalale on tekitatud väiksema niitmiskoormusega alad.