Linnavalitsus andis kasutusloa Tartu Keskkonnahariduse Keskuse uuele loodusmajale, mis avab sügisel uksed kõigile loodushuvilistele.

"Uue loodusmaja ja pargiala väljaehitamisega on tartlaste kasutusse antud võrratu keskkond loodusõppeks otse südalinnas," rääkis keskuse juhataja Janika Ruusmaa.

Aadressil Lille 10 asuvas loodusmajas hakkab tegutsema Tartu keskkonnahariduse keskus, pakkudes tegevust igas vanuses loodusehuvilistele. Uude majja kolivad nii keskkonnainfopunkt, laste huvikool kui täiskasvanute koolituskeskus. Pargiala põnevad rajad ja ehitised pakuvad linnarahvale võimalust ka iseseisvalt loodust avastada.

Loodusmaja ehitamisel on peetud silmas energia säästmise võimalusi. Maja tavapärasest paksem soojustuskiht võimaldab kokku hoida kütteenergiat. Olemas on valmidus päikeseenergia kasutamiseks. Katusele on loodud sadevee kogumise süsteem, mille vett kasutatakse kasvuhoones ja aiatöödeks.

Loodusmaja koos tervikliku pargiala lahendusega võitis 2010. aasta kevadel arhitektuurivõistluse. Uus maja on inspireeritud puukännu kuivamise pragudest tekkinud mustrist. Hoone seinad on viimistletud naturaalset tooni lehiselaudisega ning siseviimistluses on kasutatud loodussõbralikke materjale. Võistlustöö autorid olid arhitektid Diana Taalfeld, Kai Süda, Margit Valma ja Martin Kinks (KARISMA arhitektid OÜ).

Uut loodusmaja ümbritsev pargiala moodustab hoonega ühtse õpikompleksi. Umbes 9000-ruutmeetrisele loodusliku reljeefiga pargialale on rajatud õpperajad, istutusalad, veesilm ja vaateplatvorm. Pargis on ka lastele liivakastid, tasakaalurada, kopra pesa ja liurada. Kasvamas on pajutunnel ning rajatud on kompostialad. Tulemas on päikesekell.

Uue loodusmaja ehitus koos seda ümbritseva pargiala korrastamisega maksis 3,2 miljonit eurot. Projekti rahastab Euroopa Regionaalarengu fond, Tartu linna osa selles on 0,32 miljonit.

Loodusmaja avapidu peetakse septembri keskel, pargiala avamine toimub Tartu Muusikanädalal, 8. augustil kell 17.