Küsisime kodanikuühiskonna 2015. aasta missiooniinimeseks tituleeritud Teele Pehkilt, kuidas temast hea kodanik kasvas. Tuleb välja, et puhtalt tänu omakasule:

  • Arvamused
  • 25. mai 2017
  • Foto: https://pixabay.com/photos/heart-love-sunset-shape-sign-3147976/

Hakkasin oma tegude ja käitumise eest rohkem vastutama, kui taipasin, et minu valikud mõjutavad mu heaolu ja ümbritsevat (elu)keskkonda. See, kuidas igapäevaselt vajalikesse kohtadesse ja koju tagasi liigun, see, millist kaupa poest ostan, see, kuidas naabritega läbi saan – need valikud on mul teadlikult kujundatud. Edendan koos oma perega kohalikult elamist.

Teadlike valikute tegemine kujunes loomulikuks, see oli väga hästi kooskõlas minu tegevusega, süvendas mu väärtusi. Ühtlasi sain oma valikute ehk igapäevase eluga kinnistada seda, mida oma professionaalses töös oluliseks pidasin ja esile tõstsin. Niimoodi loodan teisigi mõjutada, eeskujuks olla. Aga eeskujuks olemisest tähtsamgi veel on enda kasutuskogemus: näiteks kui räägin linnaliikuvuse tervikliku arendamise vajadusest, siis annab see, et tean, mis seisus on Tallinna trammid või kui ebamugav on pealinna kesklinnas jalgsi liikuda, väga palju juurde.

Alguse sai vist kõik Linnalabori inimestest, kellega koos seda väärtusmaailma kokku panime. Kõik justkui juhtus muude tegevuste kõrvalt, pikki arutelusid ja vaidlusi maha pidades, erialakirjandusse ja töötavatesse lahendustesse süübides, hiljem juba ettekandeid pidades ja konsultatsioone pakkudes nende väärtuste levitamiseks.

Ja kui mind vahel kutsutaksegi ökoinimeseks, meeldib mulle endast mõelda kui teadlike valikutega kodanikust, kes võtab vastutuse oma sõnade ja sõnumite eest ning keskkonna eest, kus elan.


See lugu siin on pärit Hea Kodaniku portaalist. Kas ka sulle läheb korda, mis su ümber juhtub? Sa teed midagi selle paremaks muutmiseks? Sa toetad hea kodaniku väärtusi ja usud, et rohkem inimesi võiks võtta vastutuse ühiste asjade eest? Saada Hea kodaniku portaali oma lugu sellest, mida, miks ja kuidas sa neid väärtusi elad või kuidas vastutuse võtsid! See võib olla kas konkreetne lugu sellest, kuidas sus käis see klõps, kus ei suutnud enam oodata, et “keegi ometi midagi teeks”, ja sina olidki see, kes midagi teeb. Või siis jutt sellest, miks su jaoks on oluline teha rohkem kui maksude maksmiseks, õigetel päevadel lipu välja panemiseks ja omaenda töö-kodu-hobi marsruudil pendeldamiseks vajalik. Saada oma lugu, no nii 3-4 lõiku pikk, Mari Öö Sarvele, aadressil mari@heakodanik.ee. Kogume need lood kokku, et hea kodaniku pisikut veel ja veel levitada. Teiste lugusid saad lugeda siit.