Kuigi kevad näib sel aastal hilinevat, on just praegu õige aeg pidada plaane kevadisteks talgutöödeks. Mõtiskleda, mida sel aastal ette võtta, keda appi kutsuda ja kuidas tööd kõige paremini korraldada ning see kõik ka talguveebis www.teemeara.ee kirja panna. Ka sel aastal on talgukevade haripunkt maikuu esimesel nädalavahetusel, 5. mail, mil toimub üle-eestiline Teeme Ära talgupäev.

Mida teha?

Kuigi inimesed Eestis teavad ise väga hästi, mis tööd kodukohas kõige enam tegemist tahavad, pakume ka seekord talguteemasid välja omalt poolt. Eesti 100. sünnipäeva aastal tahame muuta  meie elukeskkonda rõõmsamaks, kinkides Eestile kodukihelkonna värve ning kultuuripärandile mõeldes rikastada talgulauda piirkonna, hõimu- või rahvustoitudega.

Kihelkonnavärvides Eestimaa

Värvid rikastavad elukeskkonda ja teevad meele rõõmsaks. Koos EV100 korraldusmeeskonnaga kutsume inimesi kaunistama enda elukeskkonda kodukihelkonna traditsioonidest pärit värvide ja mustritega, luues nii elava sideme mineviku ja tänapäeva vahel. Tänavuse talgute stardipaketiga jõuab igasse talgupaika Eesti Rahva Muuseumi kuraatori Reet Piiri koostatud raamat „Eesti kihelkondade värvid“, mis on varustatud vajalike värvikoodidega, et igaüks võiks hõlpsasti leida vajaliku värvikombinatsioon kodukihelkonna värvidest. Kihelkonnavärvidesse sobib värvida kõike, mis talgutel värskendamist vajab – bussiootepaviljoni, postkastialuse, piirdeaia, külamaja istepingid, kuuri- ja aidauksed, lillekastid või köögikapid. Kodukihelkonna värve saab osta ehituskauplustest üle Eesti. Bauhof paneb talgupaketti ka sooduskupongi, millega osta nii värve kui ka muid kaupu soodsamalt ning Vivacolori kodulehelt leiab triipude värvimise ideid ja värvimise õpetuse videoid.

Maitsev talgupäev

Talgutoit on tööpäeva tähtis osa ja sel aastal pöörame sellele rohkem tähelepanu. Koostöös Kultuuriministeeriumi ja kodumaise poeketiga Selver kutsume üles pakkuma talgutel piirkonnale omaseid toite, hõimutoite või põnevaid rahvustoite kaugemalt. Laua katmise hõlbustamiseks saavad talgujuhid soovi korral Selveri 25-eurose kinkekaardi. Ent kinkekaardi saamise tingimuseks on, et talgulõunal pakutakse mõnd põnevat piirkondlikku rooga või rahvustoitu, mille retsepti jagatakse ka talguveebis. Kinkekaarte jagub tuhandele kiiremale talgujuhile. Valiku talgujuhtide jagatud retseptidest kogume talguveebis üha täienevasse retseptiraamatusse, mida saavad www.teemeara.ee/retseptid lehel sirvida ja välja trükkida kõik huvilised.

Kui soovid testida, kas ka sinus peitub talgujuht, saad seda teha siin

Kasulikke nõuandeid talgujuhile leiad siit

Ootame talgutele nii sind kui sinu sõpru-tuttavaid!

Ilusat talgukevadet soovides

Teeme Ära talgupäeva meeskond