Eesti materjalitehnoloogia algatus Gelatex kaasas investoritelt 1,2 miljonit eurot. Gelatex loob maailmas unikaalset nanokiudu, mis võimaldab seni ülikallist tehisliha toota suurtes mahtudes ja taskukohase hinnaga. Gelatexil on hetkel käimas pilootprojekte kaheksa maailma suurima laboriliha tootjaga. Senised projektid kinnitavad, et idufirma väljatöötatud materjal suudab anda looma rakkudest kasvatatud tehislihale pärislihaga sarnase tekstuuri ning teha seda senisest lahendusest kuni 90% odavamalt.

  • Toit ja aiandus
  • 28. november 2021
  • Foto: Gelatexi loojad Märt - Erik Martens ja Mari - Ann Meigo / Siiri Kumari

Gelatexi investeerimisringi juhtinvestoriteks on Change Ventures (Eesti) ja Crosslight Partners (Rootsi). Lisaks osalevad investorid Soomest, Saksamaalt, USAst ja Brasiiliast.

USA Techstarsi kiirendist hoogu saanud Gelatex on loonud tehnoloogia, mille abil saab toota unikaalset nanokiudu. Nanokiududest 3D-kasvusubstraat annab omakorda tehislihale – mis on alguses lihtsalt pehme mass – struktuuri, millele sarnaneb näiteks sea- või veiseliha. Ühtlasi on Gelatexi tehnoloogia 90% odavam kui praegu levinud lahendused (näiteks elektroketrus või hüdrogeelid), mille eesmärgiks on anda tehislihale koeline struktuur. See tähendab, et rakkudest kasvatatud liha võib saada kättesaadavaks kõigile inimestele, mitte ainult jõukatele – Gelatexi tehnoloogia võimaldab tehisliha tootmist ka tööstuslikes kogustes.

Gelatexi tegevjuht Märt-Erik Martens toob näite, et kui praegu maksab üks kilogramm nanokiulist materjali umbes 100 000 eurot, siis Gelatex suudab oma tehnoloogiaga toota seda vähem kui tuhande euroga kilogrammi kohta. ”

Kui me jätkame tehnoloogia skaleerimist, maksab meie materjal viie aasta pärast vaid 40 eurot ning kümne aasta pärast 20 eurot. Sellised kõrgtehnoloogilised lahendused, mis odavdavad liha hinda, pole kunagi varem olnud nii kättesaadavad kui praegu,” ütles Martens.

Laboris kasvatatud liha moodustab 2040. aastaks 35 protsenti maailma lihatoodangust. Nõudlust suurendab kiiresti arenev ja rikastuv Aasia turg. Praegu ongi tehisliha suurimad probleemid seotud just liha vale tekstuuri ja ülikalli hinnaga, mis takistavad masstootmist. Gelatexi tehnoloogia on aga lahendus just neile kahele murekohale. Change Ventures'i juhitud 1,2 miljoni euro suurune rahastusring on tõestus, et investorid usuvad Gelatexi visiooni ja usaldavad meeskonda.

Change Ventures'i partner Rait Ojasaar ütleb, et laboriliha võiks olla jätkusuutlik lahendus meie planeedi ressursside paremaks kasutamiseks. "

Puhas vesi on iga aastaga aina kallim. Viljakas maa on väärtuslikum kui kunagi varem. Me vajame mõlemat suurtes kogustes, et kasvatada loomi toidutööstuse jaoks. See ei ole jätkusuutlik mudel ei meie planeedi ega ka põllumajandustootjate jaoks. Küll aga võiks seda olla tehisliha, mis oleks odavam kui tööstuslikult toodetud ja poes müüdav veiseliha," kommenteeris Ojasaar.

Change Ventures’i kõrval toetab Gelatexi tiimi kaasinvestoritena ka Rootsiinvesteerimisgrupp Crosslight Partners. "Me usume, et Gelatexil on äärmiselt tugev meeskond, mis on teadus- ja arendustegevusel põhineva tehisliha loomisel ülioluline," ütles Crosslight Partnersi äriingel Vilhelm Sundström.