Meediaväljaanne news.bbc.co.uk avaldas eile uudise terviseorganisatsiooni The Cochrane Collaboration tolmulestade teemalisest uuringust. Selgus, et enamik tolmulestavastaseid vahendeid on ebaefektiivsed.

„Enamus kodudes on tolmulestadest põhjustatud allergeenide tase sedavõrd kõrge, et ka pärast puhastustöid säilib oht astmahoogude tekkeks,“ arvas uuringutega seotud spetsialist Peter Gotzsche.

The Cochrane Collaboration teadustöö käsitles 54 varasemat uuringut. Tehtud katsetest 36 puudutasid füüsikalisi, 10 keemilisi ja 8 kompleksmeetoteid tolmulestadest vabanemiseks.

Tolmulestad põhjustavad probleeme paljudele astmahaigetele. Tolmulest on väike, alla 0,1 mm suurune putukas, kes elab ruumi tolmus ja voodipesus. Surnud tolmulestad ja väljaheited lagunevad peeneks allergiliseks tolmuks. Tänapäeval on välja töötatud mitmed abivahendid nagu madratsikatted, ülivõimsad tolmuimejad ja spetsiaalsed puhastuse sarjad.

Abivahendite küllusest hoolimata pidasid asjatundjad kõige mõjuvamaks voodipesu kõrgel temperatuuril pesemist ja pehmete mänguasjade eemaldamist voodist. Selline käitumine toob leevendust kuni 90%-le astmat põdevatest inimestest.