Kui harjumuspäraselt on tatar pruuni värvi, siis toortatar näeb välja roheline. Tegemist on siiski sama taimega, kuid toortatra puhul on kestad eemaldatud kuivkoorimisega ehk tatart ei ole kuumutatud. Tänu sellele on toortatras säilinud rohkem kasulikke aineid ja elujõudu.

Üllatusena võib tulla ka see, et toortatart kasvatatakse Eestis – Raplamaal Tõrvaaugu talus. Tõrvaaugu talu on alates 2012. aastast tunnustatud mahetootja ja -töötleja ning tatart kasvatatakse umbes 50 hektari suurusel maa-alal.

Tatrataimed armastavad sooja

Tatrakülv algab Tõrvaaugul alles juuni esimesel või teisel nädalal, sest äsja tärganud tatrataimed kardavad öökülma. Juuni alguseks on suuremad öökülmad juba möödas. Sooja ilmaga kasvab tatar kiiresti ning nii ongi 5-6 päeva pärast terve põld täis väikseid tatrataimi.

Tatar
FOTO: Tärganud tatrataimed

Tatrataime õied on pisikesed ja valget värvi. Tatrapõld õitseb umbes kuu aega ning sel ajal võib põllu servas tunda magusat lõhna. Hommikupoole ja päraslõunal armastavad tatraõitel käia nektarit korjamas mesilased. Tatrataim kasvab üsna pikaks – meetripikkuseks ning tatrapõld on hästi tihe. Lausa nii tihe, et varjab ära mulla pinna ning lämmatab ka umbrohu.

Tatar
FOTO: Väike tatrataim

Tatar kasvab 60-90 päeva ehk valmib umbes augusti lõpuks. Valmides muutuvad taime varred pruuniks ja tatraterad mustaks. Musta värvi tatratera on küps koristamiseks. Koristatakse tatart kombainiga ja siis, kui põllust on üle käinud esimene öökülm, mis võtab ära tatralehed. Tänu sellele saab kombain terad tatrataime varre küljest paremini lahti. Kui tatar on koristatud, kuivatatakse teraviljakuivatis tatrateradest liigne niiskus.

Tatrakoorimise meetodeid on mitu. Enamlevinud viis on terade aurutamine umbes 80 kraadi juures, kuni tatraterad paisuvad ja eralduvad koorest. Seejärel terad kuivatatakse ja kestad eraldatakse tuulutades. Kuumutamise tulemusel jäävad tatraterad pruuni värvi.

Tatar
FOTO: Kooritud tatraterad

Kuivkoorimine säilitab toitained

Tõrvaaugu talu kasutab tatraterade kestadest eemaldamiseks kuivkoorimist, tänu millele jääb tatratera heledaks. Kuumutamata tatras säilib ka rohkem toitaineid. Kuivkoorimiseks puhastatakse tatar esmalt prahist ehk kõrretükkidest ja muust taolisest, seejärel eraldatakse terad koorte küljest kiviveskis. Veskist tulnud tatar suundub kohe teraviljasorteeri või tuulutusaparaati, millega eemaldatakse tolm, kestad, koorimata ja katkised terad.

Kasutamata ei jää ka puhastatud tatrakestad, neid saab kasutada padja täidisena. Tatar sisaldab rohkesti B-grupi vitamiine, asendamatuid aminohappeid ja mikroelemente. Kõige rohkem on tatras rauda, vaske, kaaliumi ja magneesiumi ning P-vitamiini ehk bioflavanoide, mille toime sarnaneb C-vitamiini omaga. Tatravalgud on hästi omastatavad ega tekita kõhus raskustunnet.

Tatar
FOTO: Tatrakestad, mida saab kasutada padja täidisena

Tatar sobib pudru ja salatite valmistamiseks, tatrajahust valmivad maitsvad pannkoogid ja küpsised. Toortatart sobib kasutada ka üleöö vees leotatuna koos erinevate puuviljade ja marjadega smuutis või toortrühvlite valmistamiseks, lisades tatrale näiteks datleid, kakaod ja kookoshelbeid.

Tatra pannkoogid

Koostis: 150 g tatrajahu, 3 muna, soola ja suhkrut

Valmistamine: sega kausis jahu, suhkur, sool ja munad. Kui aega on, siis lase tainal 30 minutit seista. Kuumuta pannil veidi võid, tõsta tainast pannile ning prae pannkoogid tasasel tulel mõlemalt poolt kuldseks.

Tatrasalat tuunikalaga

Koostis: 400 g tatart, 2 karpi purustatud tuunikala (õlis, vees või omas mahlas), 3 erivärvilist paprikat, 200 g oliive, kastmeks majoneesi, hapukoort, sojakastet, valget pipart ja maitserohelist

Valmistamine: keeda tatar soolaga maitsestatud vees ja jahuta. Tükelda paprika ja kurna oliivid. Sega koostisained (tuunikala koos vedelikuga). Valmista kaste. Serveeri salat kastmega segatuna või eraldi.

Sõmer tatrapuder

Koostis: 3 dl tatart, 25 g võid, 6 dl vett, maitse järgi soola

Valmistamine: sulata rasvaine poti põhjas, lisa kuivad pesemata tatrakruubid ja kuumuta kergelt läbi. Lisa vedelik ja sool, sega, keeda kaane all tasasel tulel või praeahjus pehmeks.

Fotode ja retseptide allikas: Tõrvaaugu talu


Artikkel on algselt avaldatud Biomarketi blogis.