TOP 10 nõuanded, kuidas käituda keskkonnasõbralikult vähese vaevaga (VI osa)

Mida teha, et oma igapäevaelu keskkonnasõbralikumalt veeta.

1.     Kasuta soojust tagasi peegeldavaid paneele. Radiaatorite taha seinale või ahjude kohale lakke saab osta soojusta tagasi peegeldavad paneelid. Nende abiga saab kütteenergia veel paremini ära kasutada.

2.      Kodust paariks päevaks lahkudes jäta boiler sisse. Kui lähed paariks päevaks kodunt ära, ei tasu boilerit välja lülitada. Tänapäevaste boilerite soojapidavus on sedavõrd hea, et vee temperatuuri säilitamiseks kulub elektrienergiat ööpäevas vaid mõnisada vatti – mõnekümne sendi jagu. Boileritäie külma vee soojendamine on aga tunduvalt kallima ja tekitab tarbetut katlakivi. Samas, kui lähed kodust ära kauemaks kui paariks päevaks, oleks hea boiler välja lülitada.

3.      Vali potile õige suurusega pliidiauk. Kasuta väikeste pottide jaoks väikseid pliidiauke ja suurte jaoks suuri.

 4.      Lõika toit enne keetmist väikesteks tükkideks. Kui küpsetad, keedad või hautad toitu, lõika see (nt liha, kartulid, porgandid) enne väikesteks tükkideks.

5.      Jahuta toit enne külmikusse panemist. Lase kuumal toidul jahtuda toatemperatuurini, enne kui need külmikusse paned.

6.      Eelista kaugjuhtimispuldi ja kellata aparaate. Uusi asju ostes arvesta kahe rusikareegliga: kui aparaadil on kaugjuhtimispult ja kell, siis võtab see ka ooteasendis palju energiat. Veel parem, küsi kohe ostes järele: mitu kilovatti see riist ooterežiimil kulutab?

7.      Osta multifunktsionaalsed riistad. Need kasutavad vähem vatte kui eraldi masinad. Näiteks koopiamasin-printer-skänner-faksimasin on oluliselt parem kui neli eraldi riista.

8.      Automaatkäigukast teeb masina kütusekulukamaks.

9.      Jäta vahel toidupoereis tegemata. Näiteks iga paari kuu tagant võiks jätta oma iganädalase toidupoereisi tegemata ja teha süüa neist asjadest, mis kapis juba olemas on.

10.    Kasuta küpsetamiseks klaasist või keraamilisi vorme. Need juhivad kuumust metallist paremini ja toit valmib kiiremini.

_____________________________________________________

Allikas: väljavõtted Epp Petrone raamatust “Roheliseks kasvamine”