Jahedate ilmadega tõuseb märgatavalt risk tervisejooksu tehes oma tervist hoopis kahjustada. Kuidas külmadel sügispäevadel jooksurajal terveks jääda ja külma kliimasse sobiv pulsilugeja valida?

Jahedas sportimise puhul on oluline jälgida distantsi asemel trenniaega ja pulssi. Aeglasem tempo võtab aga tavapärase distantsi läbimise puhul rohkem aega ja energiat. Treener Toomas Tarmi sõnul on sellisel puhu heaks abivahendiks kas aktiivsusmonitori, nutikella või spordikella kasutamine, aga ka enda keha võimete ja pulsitsoonide tundime. “Tuleb osata kuulata enesetunnet ja vajadusel ka näiteks käsitsi pulssi mõõta,” lisas ta.

Jekaterina Mishina sõnul on nutikella eelisteks võrreldes käsitsi mõõtmisega nii kiirus kui mugavus, aga ka võimalus saada kiiret tagasisidet oma treeningu kohta. Valida tuleks just niisuguste omadustega nutikell, mis sobib kõige paremini harrastatava spordialaga ning mille aku peaks piisavalt kaua vastu ka jahedas.

Olenevalt konkreetsest mudelist on nutikellast võimalik jälgida pulssi, kiirust ning läbitud distantsi. Mishina soovitab sportimisel kasutada erinevate treeningrežiimidega varustatud nutikella, milles treenija saab valida enda eesmärgile vastavalt õige spordiala ning mis annaks treenides märku, kui pulss peaks väljuma tervislikest piiridest. Treeningu täpseks jälgimiseks ja hilisemaks üksikasjalikuks analüüsiks on Mishina sõnul abi ka sellest, kui kell suudab oma asukohta GPS-i ja GLONASS-i satelliitide abil täpselt määrata.

Jaheda ilmaga tuleb rohkem tähelepanu pöörata ka elektroonikaseadmete akudele – nende mahutavus väheneb külmas oluliselt. „Ka nutikella valides tasub tähele panna, kui suur on selle aku mahutavus. Väiksema akuga nutikellad ei pea miinuskraadides nii hästi vastu ning võib juhtuda, et avastad alles pärast karges talvehommikuses päikesepaistes tehtud virgutusjooksu, et kella aku on vahepeal tühjaks saanud. Seepärast tasub alati valida selline nutikell, mille aku peab vastu ka kõige pikematele treenigutele ja matkadele. Mõne kella akut jagub isegi kuni kaheks nädalaks – sellise akuga nutikell ei jää hingetult kaasa lohisema, vaid teeb rõõmuga kaasa kõik trennid ja muud igapäevased või erilisemad tegevused, mis sind erksana hoiavad,“ selgitas Mishina.

Lisaks sportimise ajal tervise jälgimisele peaks nutikell pakkuma võimalust enda organismil silma peal hoida ka treeningu järgsel ajal. “Hea nutikell näitab pärast treeningut südamelöögisageduse intervalle, jooksu tempot, vahemaad ja aega, mõõdab trennide efektiivsust, näitab taastumiseks kuluvat aega ning vajadusel pakub isegi erinevaid jooksukursuseid,” tutvustas Jekaterina Mishina nutikellade võimalusi. Kui miinuskraadid langevad alla 20, on mõistlikum jooksutrenn teha sisetingimustes. „Parimatel kelladel ongi eraldi nii välis- kui sisetreeningu režiimid,“ kinnitas Mishina.

“Pulsikella suurim kasutegur võiks olla see, et saab jälgida, et kui eesmärk on teha taastav treening, siis kell aitab jälgida, et see tõesti toimuks taastavas režiimis,” märkis Toomas Tarm - “Vastasel juhul on see nagu ilusa auto omamine - sellest on kasu siis, kui sõita oskad.“