19. mail algusega kell 12.00 toimub Tartu südalinnas Emajõe kett – meeleavaldus Emajõe lähedusse kavandatava tselluloositehase vastu. Aktsiooni eesmärk on toetada Tartu linna ja seitsme Tartumaa valla volikogu otsust nõuda riigilt tselluloositehase eriplaneeringu lõpetamist.

Aktsioon on apoliitiline, seda korraldavad kodanikualgatuse korras vabatahtlikud, kes on koondunud Facebooki gruppidesse “Tartu tselluloositehas” ja “Ei! Emajõe tselluloositehasele”. Liikumise tunnuslauseks on “Emajõe elu hoieldes”.

Meeleavalduse päeval kohale tulevad inimesed moodustavad üle Tartu kesklinna sildade Emajõge hoidva ja kaitsva inimketi. Arvuka osaluse korral ulatub kett Võidu sillast Vabaduse sillani, Kaarsild kaasa arvatud. Samaaegselt inimketiga toimub Emajõel keti toetusaktsioon "Emajõel Emajõe kaitseks", kuhu tullakse osalema erinevate veesõidukitega. Neil, kel ei ole võimalik kohale tulla, kuid kes soovivad toetust avaldada, on võimalik moodustada toetuskett mõne teise veekogu ääres ja saata sellest korraldajatele foto veebilehe www.emajogi.ee vormi kaudu.

Toetuskontserdil astuvad üles Ivo Linna, Tõnis Mägi, Lenna Kuurmaa ja teised

Pärast ketti toimub meeleolukas tasuta vabaõhukontsert. Sellega avaldavad meeleavaldusele toetust Ivo Linna, Tõnis Mägi, Lenna Kuurmaa, Juss Haasma ja Trikster, InBoil, Toomas Lunge, Peeter Volkonski, Hardi Volmer, Marten Kuningas ja teised muusikud. Kontserdilavaks on Atlantise ette ankurdatud ja veelavaks ehitatud Seto Line’i laev Alfa.

Aktsiooni sõnum on selge ja lihtne – seda, millest hoolid, tuleb hoida ja vajadusel ka kaitsta. Meie hoolime oma elu- ja töökeskkonnast ning väärtustest, mille Emajõgi ja Peipsi järv loovad. Eesti e-edu, maailmatasemel heliloomingu, hariduse ja teaduse kõrval on puhas loodus üks meie äratuntavamaid kaubamärke. Majandusliku kasu nimel ei saa ohvriks tuua praegugi mitte just parimas seisundis olevat Emajõge ja Peipsi järve ning 100 000 tartlase ja tartumaalase, aga ka kaugemate piirkondade elanike elu- ja töökeskkonda. Me vajame tööstust, kuid mitte iga hinnaga: toorpuidu väärindamiseks ja riigile tulu tootmiseks on kaasaegsemaid võtteid kui 1884. aastal patenteeritud kraft-tehnoloogia.

Lisaks on demokraatlikule ja euroopalikule Eestile kohane avatud arutelu ja läbipaistvad otsused riigi eriplaneerinute üle. Halba õigusloome praktikat kasutades muudetud eriplaneeringu seadus, mille abil püütakse kohalik omavalitsus ning kodanikud jätta kõrvale tselluloositehase planeeringu- ja otsustusprotsessist, kutsus esile Tartu teadlaste avaliku pöördumise tselluloositehase asjus (Tartu apell) ning on käivitanud kodanikuliikumise, mille esimeseks aktsiooniks on Emajõe kett.