Uuskasutuskeskus kutsub maailmakoristuspäeva eel ettevõtteid kraamima. Üks viis, kuidas enda panus puhtamasse maailma anda, on aeg-ajalt enda asjades korda luua ning kasutult seisma jäänud heas korras asjad uuesti kasutusse suunata. Kampaania eesmärk on tõsta teadlikkust ja teha asjade uuele ringile andmine mugavaks ettevõtete kaudu.

Eestist kolm aastat tagasi alguse saanud maailmakoristuspäev toimub 18. septembril ja see on hea võimalus ettevõtte ümbruskond läikima lüüa ja ka kontorit korrastada. Kevadise talgupäeva kõrval kindla koha leidnud maailmakoristuspäev keskendub Eestis peaasjalikult pisiprügile. Ka seisma jäänud asjad võivad lõpetada prügis, kui neid rohkem enam ei vajata.

„Prügiks peetakse pahatihti ka selliseid asju, mis ei leia enam kasutust. Uuskasutuskeskus kutsub organisatsioone kraamima ja tegema töökohas kogumiskampaaniat, et asjatult seisma jäänud asjad saaksid uue võimaluse kuskil mujal. Nii hoiame üheskoos ära võimaliku prügi tekke ja ühtlasi säästame keskkonda uute esemete tootmiseks kuluvate ressursside arvelt,“ ütles Uuskasutuskeskuse tegevjuht Diana Paakspuu.

Uuskasutuskeskuse ettevõtetele suunatud kogumiskampaania leiab aasta-aastalt järjest aktiivsemat osavõttu, sest tööle tulles on väga mugav ühtlasi enda jaoks ebavajalikuks muutunud asjad ära tuua. Samas loob Uuskasutuskeskus veelgi juurde võimalusi heas korras asjade ära andmiseks. Värskeimaks näiteks on 24/7 iseteeninduslikult kasutamiseks avatud kogumismajad Astri Grupi kaubanduskeskuste välialadel või turul Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Narvas.

Ettevõtete kampaania mugavamaks läbiviimiseks pakub Uuskasutuskeskus ka rändkogumiskaste. Selliseid rändkaste on suvel oma ettevõttes järele proovinud Bigbank, DHL Express Estonia ja reklaamiagentuur La Ecwador, lisaks septembri algusest Töötukassa. Rändkogumiskastide ideele andis kevade hakul hoo sisse Liis Lemsalu ja Stefani Eesti Laulu jaoks loodud „Doomino“ lavasõu, kus olid kasutusel suured valged kastid. Pärast kastide kasutust meelelahutuses leidsid need õnneliku juhuse kaudu uuesti rakendust keskkonnast hoolivate kogumiskastidena. „Usume, et ka siin saab ring jälle täis, sest Uuskasutuskeskus toetab mitmeid artiste teise ringi asjadega nende muusikaprojektide elluviimisel,“ selgitas Paakspuu.

Kogumiskampaaniast saavad osa võtta organisatsioonid, mis asuvad Uuskasutuskeskusega samades linnades ehk Tallinnas, Tartus, Pärnus, Paides, Jõhvis, Narvas, Rakveres ja Võrus. Tallinnas, Tartus ja Pärnus tuleb kogutud asjadele kokkulepitud ajal järele uuskasutuskaubik, teiste asukohtade puhul lepitakse asjade üleandmine eraldi kokku. Oma osalemissoovist saab teada anda Uuskasutuskeskuse kodulehel või kirjutades info@uuskasutus.ee. Uuele ringile saab anda puhtaid ja terveid asju: riideid, jalatseid, mänguasju, raamatuid, lauamänge, nõusid, sisustusasju, spordi- ja hobitarbeid, väiksemat kodutehnikat. Suurematele asjadele nagu mööbel ja suur kodutehnika saab järele kutsuda uuskasutuskaubiku.

Uuskasutuskeskus MTÜ on alguse saanud aastal 2004 ning tänaseks on keskusel 16 kauplust üle Eesti, lisaks e-pood. Uuskasutuskeskus suunab asjad uuele ringile oma kaupluste ja koostööpartnerite kaudu. Asjade müüki panekuga katab keskus kaupluste igapäevased ülalpidamiskulud. Uuskasutuskeskus toetab koostööpartnerite kaudu suurperesid, koduta jäänud inimesi, naiste kriiskodusid, loomade varjupaiku. Lisaks teeb Uuskasutuskeskus koostööd teatri- ja filmitegijatega, käsitöölistega, õpilasfirmade ja tudengitega, toetades materjalide ja laenutustega.