Eestlastele hästi tuntud pime kaamoseaeg toob endaga kaasa väsimust ja stressi. Väsimus on üks suurimaid ajaraiskajaid – väsinuna kulub sama töö tegemiseks rohkem aega ja lisaks tehakse rohkem vigu, mille hilisemaks parandamiseks kulub omakorda aega. Vähetähtis pole ka ideede kvaliteet – puhanud vaim on loomingulisem. Seetõttu on asjakohane proovida mõningaid väsimuse peletamise nippe, et tulla oma asjadega õigel ajal toime ning leida aega ilusa sügise nautimiseks.

Esiteks soovitan kindlasti võtta aega „iluune“ jaoks. Ühele on vaja seitse tundi, teisele kaheksa, aga täiskasvanud inimene peab saama oma une täis magada. Talvel vajame 10-15 minutit rohkem und kui suvel.

Magamatus toob endaga kaasa stressihormoonide taseme tõusu, mis pärsib ajurakkude uuenemist. Mõnede uuringute järgi vajaks ligi 60% täiskasvanutest päevas lühikest uinakut. Seega ehk tuleks praegusel pimedal ajal pigem õhtune seebiooper vaatamata jätta ja õigel ajal voodisse pugeda?

Ootamatu väsimuse tekitaja saab olla ka vale toitumine. Tühi kõht on küll parem mõtlemise abiline kui täis kõht, kuid ühel hetkel hakkab nälg töövõimet langema, sest energiavarude nappus peatab jooksva tegevuse ja suunab ajutegevuse teistele radadele. Siis tuleb süüa ja juua veresuhkru taset aeglaselt kergitavaid (nn. madala glükeemilise arvuga) toite. Kui vere suhkrutase tõuseb kiiresti, on ka uni kerge saabuma. Kiired veresuhkru kergitajad on magusad joogid, koogid, küpsised jmt. Pigem tuleks süüa teraviljatooteid, rukkileiba ja D-vitamiinirikkaid toiduaineid nagu nisuidud, kala, avokaado, maks, päevalilleseemned või munakollane.

Väsimus võib olla seotud ka halva tujuga. Rõõmsamaks ja energilisemaks aitab meeleolu muuta ajus tööd korraldav hormoon serotoniin. Serotoniinitaseme tõusule aitab kaasa põgus viibimine päikese käes (talvel piisab ka lihtsalt valguse käes viibimisest), 15-minutiline jalutuskäik või lihtsalt värskes õhus viibimine. Ära unusta, et sõbrad, hea muusika, rõõmsavärvilised riided, meditatsioon, õige hingamine ja jooga – kõik need lihtsad vahendid on igati abiks väsimust tekitavate tujumuutuse ärahoidmisel.

Kontoritöö üheks väsimuse allikaks on ka rutiin või üheülbalise tegevuse kallal nokitsemine (pikem aruanne, lepingu koostamine, uuringu lugemine, jmt). Siinkohal soovitatakse minipauside võtmist iga 40-45 minuti järelt. Need pausid ei pea olema seotud puhkamisega, vaid lihtsalt teistsuguse tegevusega, milleks saab olla ka uudiste lugemine, telefonikõne planeerimine, suhtlusportaali konto kontrollimine, harjutused silmadele või lihtsalt lühike kohvipaus.