Keskkonnaminister Siim Kiisleri ettepanekul kiitis Vabariigi Valitsus täna heaks Euroopas väärtustatud mereelupaikade (karide ja liivamadalike) ning langeva arvukusega rändlinnuliigi auli talvitusala kaitseks Apollo meremadaliku looduskaitseala moodustamise.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 31. jaanuar 2019
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
„Apollo madalik on üks olulisemaid alasid Eesti avameremadalike süsteemis, mis peab tagama globaalselt ohustatud aulile hädavajalikud tingimused toitumiseks peatus- ja talvitusperioodidel,“ ütles keskkonnaminister Siim Kiisler.
Ettepaneku Apollo ohustatud meremadaliku ning sealse loomastiku ja linnustiku elupaikade kaitsmiseks tegi Keskkonnaministeeriumile keskkonna- ja looduskaitse edendamise eest seisev MTÜ Balti Keskkonnafoorum. Apollo meremadaliku kaitse alla võtmise otstarbekust uuriti projekti „Natura 2000 rakendamine Eesti merealadel: alade valik ja kaitsemeetmed – ESTMAR” (2007–2011) käigus. Projekti viis läbi Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituut koos partneritega. Uuringud hõlmasid linnustiku, kalastiku ja merepõhja elustiku ning elupaikade inventuure. Piirkonda jäävad mitmed väärtuslikud alad, kus on esindatud loodusdirektiivi elupaigatüübid karid ja veealused liivamadalad. Veelinde on moodustatavalt kaitsealalt teada seitse liiki: väikekajakas, aul, mustvaeras, hahk, hõbe- ja kalakajakas ning kaur. Auli jaoks on Läänemeri liigi tähtsaim talvitusala.
Kaitseala asub avamerealal Hiiumaast u 14 km kirdes ja Vormsist u 21 km loodes. Planeeritava kaitseala pindala on 5216,8 hektarit, mis on kõik mereala keskmise sügavusega 10−20 meetrit. Kaitseala plaanitakse lisada Natura 2000 alade võrgustikku Apollo loodus- ja linnualana.
Kogu kaitseala on tsoneeritud sihtkaitsevööndisse. Kaitsealal on lubatud inimeste viibimine, ujuvvahendiga sõitmine ja rahvaürituse korraldamine. Keelatakse majandustegevus ja loodusvarade kasutamine, välja arvatud kalapüük.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta