Veebruarikuus viibib Viljandi Pärimusmuusika Aidas residentuuris alternatiiv- ja eksperimentaalmuusik Aigar Vals. Kolme Viljandis viibimise nädala jooksul keskendub Vals uuele loomingule.  Osaliselt viibib residentuuriperioodil Viljandis ka bändist Puuluup ja Pastaca artistinime all tegutsevana tuntud muusik Ramo Teder, kellega koos improvisatsioonile ja muusika loomisele keskendutakse. Residentuuri lõpus, 26. veebruaril, toimub  Pärimusmuusika Aidas Aigar Valsi ja Ramo Tederi ühine live-ettekanne residentuuri jooksul valminud lugudega või improvisatsioon, mis inspireeritud Viljandist ja pärimusmuusikast aga tihedalt seotud ka eksperimentaalse alternatiivmuusikaga. Esitus salvestatakse helis ja pildis.

Aigar Valsi sõnul proovib ta residentuuri jooksul luua silda pärimuse ja tänapäevase eksperimentaalse alternatiivmuusika vahel.

"Tulemus võib olla ootamatu, aga samas ehk ka täiesti ootuspärane. Kõik sõltub sellest, milliselt positsioonilt võtta. Et selgusele saada, peab seda ise kuulama," räägib Vals.

Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhi Tarmo Noormaa sõnul on selline residentuurieksperiment uudne ka Keskuse jaoks. „Initsiatiiv residentuuriks tuli Aigarilt endalt. Seesugune koostöövorm on meie jaoks esmakordne, aga kui näeme, et see toimib, plaanime seda paar korda aastas muusikutele pakkuma hakata. Meie jaoks on oluline, et residentuuri jooksul sündivas loomingus oleks pärimusmuusika elemente, nii avasime Aigarile oma teabekogu varasalved ja terve maja ning loodame, et keskkond ja siit saadud teadmised inspireerivad teda kui muusikut. Ka Ramo on Aigaril hea leid, kellega koostööd teha ja kes aitab Aigaril eksperimentaal- ja pärimusmuusika vahelisi otsi kokku siduda. Ootame ise suure põnevusega, et mis sellest kooslusest siis sünnib,” kommenteerib Noormaa.

Aigar Vals on mänginud trummarina eksperimentaalses popansamblis Badass Yuki, valmistades bändiga kaks albumit aastatel 2011 ja 2014, mis on ka ühtlasi olnud nomineeritud Eesti Muusikaauhindadel Aasta alternatiivalbumi tiitlile, ja post-punk grupis Junk Riot, tuuritades nendega läbi Venemaa Vladivostokini. Kolme aasta eest ilmus Aigari debüütalbum «End Game»  ning 2020 aasta sügisel teine kauamängiv „Imperaator”. Aigar on kaasa löönud ka oma venna Argo Valsi albumil «In Loving Memory Of» pala «Sisetunne» kaasautori ja stuudiotrummarina. 2020 aastal lõpetas ta Eesti Kunstiakadeemia animatsiooniosakonna magistriõppe.

Aigar Valsi ja Ramo Tederi ühine kontsert toimub 26. veebruari õhtul Viljandi Pärimusmuusika Aidas.