Sel nädalavahetusel  toimuvad Pärimusmuusika Aidas Hiiu kandle talvepäevad. Aasta-aastalt enam populaarsust koguvale sündmusele sõidab Viljandisse kohale enam kui 50 hiiu kandle huvilist Eestist, Soomest ja Rootsist.

Hiiu kandle talvepäevad on rahvusvaheline sündmus-kokkutulek hiiu kannelt ja selle sugulaspille mängivate inimeste jaoks, mis on tekkinud juurde hiiu kandle suvisele laagrile, sest mängijatele kord aastas kogunemisest enam ei piisanud. Kohtumisel ei ole eraldi õpetajaid, vaid kõik õpetavad ja õpivad kõigilt. Vaadatakse üle üksteise pillid, uuritakse uusi pilliehitusvõtteid, keelematerjale ning jagatakse kogemusi. Laagrisse võetakse rõõmuga vastu ka need, kes üldse seda pilli pole puutunud.

Laagri asutaja Janne Suitsu sõnul on talvepäevad puhtalt osalejate oma vastutuse peale üles ehitatud kohtumine. „See tähendab seda, et eraldi õpetajaid ei ole, vaid kõik osalejad võtavad kaasa 1-2 laulu või pillillugu mida nad soovivad teistele õpetada ja nii hakkamegi siis üksteise pealt õppima. Pühapäeva õhtuks on meil loodetavasti selge nii mõnigi uus lugu,” räägib Suits.

Algselt kolme riigi - Soome, Rootsi ja Eesti vahel liikuv laager on praeguseks enamasti toimunud siiski vaid Eestis, küll aga ei pea põhjamaade talharpa entusiastid paljuks Viljandisse sõita, siin õpetada ning omakorda kohalikelt õppida. Koostöös Soome hiiu kandle kogukonna eestvedajatega on varasematel aastatel Viljandis teoks saanud ka hiiu kandle meisterdamise laager ning lastele mõeldud hiiu kandle projekt, kus valmistati lastele sobivas mõõdus pillid ning õpetati nendel mängima. Ka tänavustest talvepäevadest võtab osa 10 last.

Laager lüüakse lahti täna õhtul Aidas toimuva Tantsumajaga, kus tantsuks mängivad mõistagi hiiu kandled. Hiiu kandle talvelaager toimub 6.korda ning kestab 14.-16. veebruarini.

Foto: Eesti üks tuntuimaid hiiu kandle mängijaid Ramo Teder/Ako Lehemets
Foto: Eesti üks tuntuimaid hiiu kandle mängijaid Ramo Teder/Ako Lehemets