Bioneer avaldas mõned päevad tagasi uudisnupukese energiasäästjate Wattsoni ja Holmesi kohta. Teema osutus üllatavalt populaarseks. Tulles vastu lugejate palvetele tutvustame uudset abivahendit lähemalt. Bioneeri küsimustele vastas Oliver Kallas Smart-Globe Solutions OÜ-st.

Kuuldes nimesid Wattson ja Holmes meenuvad esimestena tegelased Arthur Conan Doyle´i maailmakuulsast raamatust. Teie firmas on need kaks kuulsat nime saanud uue, kuid samuti uurimisega seotud tähenduse. Äkki räägiksite lühidalt, mis toodetega tegemist on?

Tegemist on elektrienergia monitoorimise seadmega, mille põhiline ülesanne on anda selle kasutajale võimalus teha ise oma kodus või firmas elektrienergia auditit. Selleks kogub seade viie minutilise täpsusega oma mällu kõik elektrienergia tarbimise muutused, arvutab elektrienergia hinna ning kuvab hiljem kõik andmed graafikutena kasutajale. Lisaks näitab Wattson reaalajas hetkel kasutatava elektrienergia kogust nii vattides kui ka kroonides (vastavalt seadistatud Eesti Energia hinnatariifile).

Kes seadme leiutas?

Seadme disain ja omadused on välja töötatud Inglismaal erinevate inseneride ja Londoni Kuningliku Kunstiülikooli disainerite poolt.

Kuidas Wattson suudab kogu energiakulu hinnata? Mis tehnoloogiat monitoorimisseadmes kasutatakse? Kas tarbija jaoks on see masin lisakohustusi tekitav? Kas saatja, mis paigutatakse elektrikilbile ei hakka segama näiteks mobiile või raadiot?

Wattson suudab energiakulu hinnata mõõtes magnetvälja mõju muutusi elektrikilbis asetseva faasijuhtme ümber. Selleks paigaldatakse ümber faasijuhte sensor ning sensor ühendatakse saatjaga, mis hakkab edastama traadita infot Wattsonile. Sensori ja saatja paigaldamine elektrikilpi on imelihtne ja ohutu, selleks ei tule teha ühtegi elektriühendust ega muuta kuidagi juhtmete paigutust elektrikilbis. Seade ei sega teisi seadmeid majapidamises (raadio, mobiil vms). Samuti ei ole probleemiks, kui saatja levialas on mõni teine Wattson. Iga Wattson ja saatja on omavahel ühenduses identse koodiga, mis välistab informatsiooni segunemist.

wattson 2

Milliseid andmeid suudab Holmes Wattsonilt edastada? Kas ma näen ära ka iga kodumasina ükshaaval? Või näeb tulemusi tundide, päevade ja kuude kaupa?

Wattson ise suudab oma ekraanil edastada kahesugust informatsiooni: hetkel tarbitavaid vatte või hetkelist rahalist kulu (kui suur oleks aastane elektriarve, kui hetkel võrgus olevad tarbijad töötaksid järjest terve aasta).

Holmes suudab edastada sama informatsiooni, mis Wattsongi, aga Holmes on salvestanud kõik muutused ajateljele ning sealt on väga mugav jälgida, et mis toimus elektrienergia tarbimisega viimase 24 tunni või näiteks viimase nädala jooksul. Seda kõike saab jälgida viieminutilise täpsusega. Tulemusi on võimalik jälgida, tundide, päevade, nädalate ja kuude kaupa.

Iga kodumasina tarbimist eraldi kahjuks näha ei saa, küll aga saab  tarbimise jälgimist nö. lahterdada, kui elektrikilbis paigaldada sensor ainult vastava majapidamise osa faasijuhtme ümber. See kõik sõltub juba elektrikilbi  ehitusest ja kaitsmete paigaldusest.

Kuidas need kaks toodet energiat kokku hoiavad? Kas energiasääst tuleb meie teadmistest, et mis majapidamises kõige enam kulutab või antakse tarbijale kuidagi märku suurenenud energiatarbimisest?

Toode ise elektrienergiat kokku ei hoia. Toode annab kliendile olulist informatsiooni, mis aitab tarbijal teha erinevaid optimeerimisotsuseid.

Küll aga annab Wattson oma helendatavate värvidega märku, kui tarbitakse üle majapidamise või ettevõtte keskmise elektrienergia tarbimistaseme. Selleks helendab Wattson sinist valgust, kui tarbitakse keskmisest vähem energiat, roosat valgust, kui tarbimine on keskmisel tasemel ning punast valgust, kui energia tarbimine on tugevalt üle keskmise. Juba läbi selliste signaalide saab tarbija jälgida elektrienergia kasutamise muutuseid.

Kindlasti on seade väga kasulikuks vahendiks laste kasvatamisel, sest lapsed hakkavad juba varakult mõistma elektrienergia tarbimise ja selle säästmisvõimaluste olemust.
wattson 3

Kui suure elamispinna või kontoriruumi tarbeks on süsteem välja töötatud? Kas igas ruumis peab olema eraldi seade või piisab ühest?

Seade on mõeldud ühendusele, kus on tarbimist kuni 12,5 KW ühe faasi kohta, mis rahuldab üldjuhul pea kõikide majapidamiste tarbimisvajadused. Sensoreid saab paigaldada kilpi kuni kolm (kolmefaasilise ühenduse puhul).

Tavalise majapidamise puhul piisab täielikult ühest Wattsonist, seadet saab igal hetkel majas paigutada mujale, näiteks elutuppa, kööki, teisele korrusele jne.

Palju Teie poolt pakutud energiasäästusüsteem maksab?

Meie poolt pakutav elektrienergia monitoorimissüsteem maksab kuni 2395.-  Hind võib olla ka odavam, kui edasimüüjad soodustusi teevad. Hetkel kasutame kahte usaldusväärset edasimüüjat, kes on olnud pikalt spetsialiseerunud spetsiifiliste elektriseadmete levitamisele.

Kus kohast Teie seadet osta saab?

Meie seade on hetkel müügis kauplustes Oomipood (www.oomipood.ee) ja Noortehnik (www.noortehnik.ee). Täiendavat informatsiooni on samuti võimalik saada alati levitaja kodulehelt: www.WattsonHolmes.eu. Kõike täiendavad ettepanekud ja küsimused on alati oodatud!