125 aastat tagasi sündis "linnukuningas" Artur Toom. 16 aastat tagasi toimus Šotimaa rannikul suur naftatankeriavarii. Nendest 5. jaanuariga seotud teemadest Bioneer täna räägibki.

Sündmused Eestis

1884. aasta 5. jaanuaril sündis Artur Toom, keda inimesed tunnevad pigem Vilsandi "linnukuningana". „Linnukuningas“ pühendas kogu oma elu merele, tuletornidele ja lindudele. 1906. aastal sai mehest Vilsandi tuletorni ülem ning ta alustas merelindude kaitset Vilsandi lääneranniku kaljusaartel. 1910. aastal lõid Artur Toom ja Riia loodusuurijate selts Vaika linnukaitseala, mida võib pidada Eesti esimeseks looduskaitsealaks.

Linnukaitseala  ristiti rahvasuus linnuriigiks ja seda „riiki“ käisid tollal vaatamas väga paljud loodushuvilised. 1924. aastal ühendati Vaika linnusaared Kuusnõmme bioloogiajaamaga ja Artur Toom määrati saarte hooldajaks.

Artur Toom oli Vilsandi tuletorni ülevaataja 34 aastat. Samas oli ta ka saare päästejaama töö korraldaja ja päästetegevuse organiseerija. Esimese maailmasõja ajal puutus mees kokku ka sõjamerendusega kui oli Papisaare vesilennukite baasi eelposti ülem.

Artur Toom suri 1942. aastal Venemaa vangilaagris.

Sündmused maailmas

1993. aasta 5. jaanuaril jooksis Shetlandi saarte juures (Šotimaa) karile naftatanker "Braer", millest voolas merre üle 85 000 tonni naftat. Laev oli toornafta laadungiga teel Norrast  Kanadasse.

Pärast õnnetust aitasid mitmed keskkonnaorganisatsioonid päästa naftaga määrdunud linde, kuid kahjuks mõjutas katastroof ka teisi mereorganisme, nagu näiteks kalad, vetikad, koorikloomad, mereimetajad jne.

Jaga: