Keskkonnateemade koostööd edendava R-klubi esimesest kokkusaamisest võttis osa kaheteistkümne omavalitsuse juhid ja spetsialistid, kes arutasid omavalitsuse roll üle rohepöördes.

R-klubi esimene kokkusaamine toimus 6. juunil Nordic Hotel Forum konverentsikeskuses, kõrvuti OECD viienda ringmajanduse-teemalise ümarlauaga. Kohalviibijad olid üksmeelel selles, et Eesti omavalitsused seisavad sarnaste väljakutsete ees, millest põletavam on keskkonna- ja kliimateemade valdkonnas pädevate ametnike puudus. Ühe lahendusena nähakse omavalitsusi nõustava kompetentsikeskuse loomist.  

„Eestis ei ole ilmselt ühtegi omavalitsust, kus poleks ellu viidud või kavandatud midagi looduskeskkonnaga seonduvat. Mul on hea meel, et R-klubi mõte koos õppida ning teadmisi ja kogemusi vahetada on lõpuks teoks saanud,“ ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

„Rohehanked, keskkonda hoidvate ürituste juhendid ja rida muid uusi algatusi saavad Tallinna kui Euroopa rohelise pealinna ja teiste omavalitsuste koostöö aluseks. Olla üheskoos targema ja teadlikumana rohelise maailmavaate kandja peaks olema meie lipukiri,“ lisas Kõlvart.

R-klubi kohtumisel arutati veel, kuidas juhtida rohelise pöörde elluviimiseks vajalikke muutusi ja milline on omavalitsuse roll rohepöördes. Viimast aitas mõtestada Tallinna kestlikkuse valitsemise protsessi juht Toomas Haidak Riigikantselei tellitud uuringu soovituste järgi ja Tallinna linna näitel. Järgnes ühine mõttevahetus väljakutsetest ja sellest, milline võiks olla hästi toimiv rohepöörde juhtimismudel.

Kohtumise tulemusena sõeluti välja lahendusi vajavad teemad, millest peamisena nimetati riigi ja omavalitsuste vahelist koostööd, sh seadustikuga seotud muudatusi vajavad aspektid. Samuti  väga olulisena toodi välja juhtimine, sh eelarvestamine, andmete ja kompetentsidega seonduv. Ühise väljakutsena tajuti ringmajandusega, energeetikaga ja üldise raiskamise (joogivesi) vähendamisega seotud muutuste vajadusi.

Arutleti ka mõistete teemadel, eelkõige nähti vajadust arusaadavamalt selgitada sõna „rohepööre“ sisu, et sel oleks positiivsem tähendus kui praegu – see võiks olla R-klubi üheks missiooniks, millega kujundada hoiakuid ja teadlikkust nii elanikkonnas kui ka ametnike seas.

Lisaks tutvustas Tallinna abilinnapea Joosep Vimm põhjalikku OECD Tallinna ringmajandusele ülemineku raportit ja Kaili Simberg Keskkonnaagentuurist, Ulrika Hurt ja Tarmo Tuisk TalTech-ist jagasid, kuidas edeneb omavalitsuste ringmajanduse teekaartide koostamine. Aruteluringis toodi välja omavalitsuste suurimad väljakutsed ringmajanduses, mille osas on ootus leida võimalusi ühisteks projektideks.

Järgmine R-klubi kohtumine toimub sügisel.