Kõik Lahemaa sõbrad on 2. juulil oodatud 45. tegutsemisaastat tähistava rahvuspargi juubelipeole „Lahemaa külad – rahvuspargi pärlid.“

  • Bioneeri uudised
  • 27. juuni 2016
  • Kolga lahte pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

„Lahemaa rahvuspargis on väga tugev kogukond, kes aitab hoida piirkonna loodus- ja kultuuriväärtusi ning juubeliaastal ongi tähelepanu keskmes just kohalikud elanikud ja siinsed külad oma rikkaliku pärandiga. Ootame kõiki huvilisi üle Eesti ja miks mitte ka kaugemalt osa saama killukesest sellest pärandist, mida Lahemaa endas kannab,“ selgitas Maret Vildak, Keskkonnaameti looduskaitse juhtivspetsialist.

Teisel juulil korraldavad külaseltsid, kogudused, kohalikud elanikud ja ettevõtjad, muuseumid ja looduskeskused Lahemaa loodus- ja kultuuripärandit tutvustavaid matku, töötube, mõttekodasid ja külastusi taludesse ning mõisatesse. Kultuurihetki ja loodusmatku jätkub varastest hommikutundidest südaööni.

Nii on varastel ärkajatel võimalik osa saada lummavast päikesetõusuretkest Viru rabas või meenutada aastatetaguseid aegu karjapoisimatkal maalilistes Valgejõe aasudes. Päeva jooksul toimuvad loodus- ja kultuuriloolised matkad Altjal, Pärispeal, Suurpeal ja Oandul ning päeva võtab kokku põnev ööretk Oandu loodusmetsarajal.

Mõttekodades on võimalik mõtiskleda ja kaasa rääkida kultuuri hoidmise teemal. Näiteks toimub Viinistu kunstimuuseumis Signe Kivi eestvedamisel arutelu teemal „Traditsioon ja inspiratsioon.“ Mõttekoja jätkuna toimub paadiretk Mohni saarele.

Murdekeele huvilistel tasub sammud seada Leesi rahvamajja „Rannakiele obedukse päivale,“ kus keeleoskajate õhutustel toimuvad rannakeele rääkimise õpitoad.

Päeva jooksul avanevad huvilistele kõigi Lahemaa mõisate – Kolga, Sagadi, Vihula ja Palmse – loodus- ja kultuuriloolised seigad. Kuulda saab toredaid lugusid elust mõisas vanasti ja tänapäeval, silmailu pakuvad kunstinäitused.

Oma koduväravad avavad ka mitmed eriilmelised talud. Näiteks saab Sae talus näha juba harulduseks muutunud Eesti maalambaid ja -kanu, Helle Väärsi iluaias teha tutvust seenepaberi ja seentega värvimise õpitubadega ning Valgejõe veinivillas degusteerida ökoloogiliselt puhast õunaveini.

Õhtul on kõik oodatud Palmse mõisa, kus õhtu juhatab sisse Veljo Tormise „Lahemaa laul“ ja torupillimuusika. Pidustuste krooniks kujuneb Lahemaa Säru – Lahemaa rahvuspargi 45. ja Viru Säru 30. aastapäevale pühendatud ühislaulmine.

Täpsem juubeliürituste kava ja info Tallinnast ning Rakverest väljuvate ekskursioonibusside kohta on leitav Lahemaa rahvuspargi kodulehel.