Tänasest kuni 28. oktoobrini toimub õiglase kaubanduse nädal. Eestis tähistatakse nädalat juba 11. korda. Sellel aastal kutsutakse ettevõtteid, organisatsioone ja kohalikke omavalitsusi üles korraldama nädala jooksul õiglase kaubanduse kohvipause. Koole innustatakse aga ellu viima päris esimest õiglase kaubanduse teadlikkuse uuringut.

  • Tarbimine ja tervis
  • 22. oktoober 2018
  • https://pixabay.com/photos/coffee-beans-seed-powder-wooden-2560260/

Õiglase kohvipausi korraldamine on lihtne - asutusel tuleks oma üritustel ja kohvipausidel pakkuda sel nädalal ainult õiglaselt toodetud kohvi, teed, suhkrut, maiustusi jne. Kohvipausist tuleks teha foto ja saata see aadressil kohvipaus@mondo.org.ee.

Kõikide pildi saatnud organisatsioonide vahel loositakse välja põnev meeskonnakoolitus kuni 10 inimesele.

Koolidele suunatud üleskutse hõlmab pikemat ajalist perioodi. Pärast õiglase kaubanduse nädalat, kui koolid vaheajalt naasevad, palutakse õpetajatel välja valida aktiivsemad õpilased, kes viiksid oma klassikaaslaste seas läbi õiglase kaubanduse teadlikkust puudutava uuringu. Üle-eestilise uuringu lõpptulemused selguvad 2019. aasta veebruaris.

Õiglase kaubandus on kauplemisviis, mis kindlustab, et ka arenguriikidest meieni jõudvate kaupade hind on õiglane. Me naudime iga päev toitu ja muid esmatarbekaupu, mis ei ole kodumaist päritolu, aga on sageli odavamad kui kodumaised kaubad. Odav hind tuleb peamiselt sellest, et nende kaupade tootmis- ja tarneahelas ei ole alati makstud õiglast hinda, töölistele pole tasutud elamisväärset tasu, kasutatud on laps- või orjatööjõudu ning kinni pole peetud keskkonnasäästliku tootmise tingimustest. Valides kaupu, millel on õiglase kaubanduse märgis (näiteks Fairtrade), saame tarbijatena teha teadliku ja vastutustundliku valiku ning parandada arenguriikide tööliste elu- ja töötingimusi.

Lihtsaid näpunäiteid, kuidas õiglasemalt tarbida:

  • Vaadake üle, milliseid toiduaineid praegu kasutate ning mõelge, millised nendest tulevad arenguriikidest või on tehtud sealt pärit toorainest – kohv, tee, kakao, šokolaad, maiustused, pähklid, puuviljad, suhkur, riis, kinoa, vürtsid jms.
  • Kui te ei tea nende päritolu või tootmistingimusi, siis palun eelistage ja valige õiglase kaubanduse märgisega nagu Fairtrade või kestliku arengu märgisega nagu Rainforest Alliance või UTZ Certified kaupu.
  • Uurige sertifitseerimismärgistatud toodete saadavust poodidest ja hulgimüüjatelt.
  • Pakkuge külalistele toitu, mille päritolu puhul saate nii teie pakkujana kui osalejad tarbijatena olla kindlad, et see on toodetud õiglaselt.
  • Kohalikel omavalitsus peaks ka riigihangete tegemisel lähtuma õiglase kaubanduse põhimõtetest. Mondo on koostanud hangete juhendi, mida saab kasutada abivahendina.

Õiglase kaubanduse nädala korraldamist toetab Reilu kauppa ry.