Veebruaris käivitub koolides üle Eesti taas projekt „Kokkame koos“, mille raames hakkavad õpilased koos oma kooli kokkadega erinevaid taimseid toite valmistama, et muuhulgas suurendada laste huvi erinevate juurviljade köögis kasutamise vastu.

 

  • Toit ja aiandus
  • 10. veebruar 2023
  • Foto: Vegantoit restoranis V /Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Daily kaubamärgi all koolitoitlustusteenust pakkuva Baltic Restaurantsi poolt ellu kutsutud ühiskokkamised toimuvad juba viiendat aastat. Selle käigus saavad ühe klassi õpilased võimaluse koos koolikokkadega pärast tunde sööklas taimsest toorainest süüa teha. Koolitoitlustaja eesmärk on läbi ühise kokkamise õpilastele näidata koolisöökla telgitaguseid, kus ja kuidas lastele toitu valmistatakse. Samuti tekitada lastes huvi tervislike ja jätkusuutlike toitumisharjumuste vastu ning motiveerida neid kodus ise süüa tegema.

Projekti fookuses on sel aastal taimsed toidud, et näidata kuidas "igavana" näivatest juurikatest ja köögiviljadest on võimalik teha isuäratav roog.

„Meie eesmärk ei ole kindlasti lastest taimetoitlasi teha, vaid näidata, et ka taimsest toorainest on võimalik lihtsa vaevaga väga maitsvaid roogasid teha,“ lisas Baltic Restaurants Estonia müügi- ja turundusjuht Tiiu Endrikson.

Lisaks koormab taimne toit ka vähem loodust. „500 grammi veiseliha tootmiseks kulub 7000 liitrit vett, aga 500 grammi juurviljade tootmiseks vaid 147 liitrit ja taimse valgu tootmiseks ligi 11 korda vähem energiat kui loomse valgu tootmiseks,“ lisas Endrikson.

Endriksoni sõnul eelistavad lapsed reeglina toite, mis on neile tuttavad ja pigem pelgavad uute ja eriti tervislike toitude maitsmist. „Sama toitu ise valmistades on nad aga palju altimad seda ka proovima,“ lisas Endrikson, tuues ühe näitena välja püreesupid, mille vastu lapsed varasemalt koolisööklas väga huvi ei tundnud. Peale samade suppide koos kokkamist, suurenes huvi aga märkimisväärselt ja lisandus nii mõnigi uus sööja.

Ühiskokkamised toimuvad õppeaasta lõpuni koolides üle Eesti, kus toitlustajaks on Daily. Esimene kooskokkamine toimub 10. veebruaril Paldiski Ühisgümnaasiumis, seejärel 13. veebruaril Ilmatsalu Põhikoolis, 17. veebruaril Audentese Erakoolis ja Paldiski Vene Põhikoolis, 20. veebruaril Tartu Tamme Koolis ja 23. märtsil Rapla Vesiroosi Koolis. Järgmiste koolidega lepitakse kuupäevad jooksvalt kokku.